Egy kalap alatt a heroin és a videojáték

Egy kalap alatt a heroin és a videojáték

2010. szeptember 24. 10:32, Péntek
Sajnos rengeteg olyan akaratgyenge, ostoba, infantilis (a megfelelő aláhúzandó) ember van, aki magát játékosnak vallja és ha valami óriási baromságot követ el, akkor máris a játékokat hibáztatja.

Ezen elmebetegeknek a média sajnos elég nagy teret ad és ritkán hallgatják meg a másik oldalt. A héten a Daily Mail egy érdekes és meglehetősen terjedelmes írása borzolta fel a valódi gamerek idegeit. Az egésznek egy múlt heti sajnálatos esemény adta az alapját.

Történt ugyanis, hogy egy 33 éves asszony halálra éheztette a kutyáit, mert - elmondása szerint - "rabja lett egy MMO-nak és ezért pusztultak el a kutyusai". Ezt a védője is alátámasztotta, ám a tárgyaláson semmi perc alatt kiderült, hogy a nő egyszerűen depressziós, melyet a férje halála váltott ki nála.



A cikk szerzője, Tom Rawstorne ezért a Daily Mailben megjelent írásában megjegyzi, hogy a nő tetteit egy "mélyen gyökerező probléma váltotta ki". De innen csak rosszabb lesz a helyzet. A szöveg úgy folytatódik, hogy "ennek ellenére számos más eset példázza, hogy a legújabb szupermodern játékok valódi veszélyt jelentenek a felhasználóikra. Annyira csábítók, annyira kihívók és olyan okosan vannak elkészítve, hogy szakértők szerint komoly függőséget okozhatnak."

Ezután előkerül a Halo: Reach bevételi rekordja, mellyel az író azt szándékozott bemutatni, hogy mekkora erő van a játékiparban. Majd előkerül egy 17 éves dél-londoni fiatal, Liam esete, aki szerint "órákat kell beleölni a WoW-ba, mert különben mások teszik ezt meg". Liam fokozatosan elszakadt a barátaitól, hogy online világát vonzóvá tegye.

A cikkben ezután Dr. Richard Grahamtól idéznek, aki a Mail szerint a Közép-Londoni Capio Nightingale Kórház Fiatalkorúak Technológiai Függőségét Vizsgáló Részlegének professzora. Graham szerint "Liam viselkedése tipikusnak mondható. Sokan teljesen elmerülnek a játékokban, mert szerintük a kinti világ kevesebb élményt nyújt a számukra."



A cikkben ezután a 24 éves Kate Flanagan esetét hozzák fel, aki közel 70 órát tölt egy héten a közösségi oldalakon, főleg a Facebookon. És ha ez nem lenne elég, a munkába menet még képes az NDS-ével is játszani, sőt, az iPhone-ján is vannak programok, melyekkel két hívás között szórakozni szokott. A cikk ekkor megemlíti, hogy Kate eredet súlyának közel duplájára hízott és a játékok miatt néha még zuhanyozni sincs ideje. Testmozgásra pedig végképp nincs.

Kate ezután a függőségét a dohányzáshoz hasonlítja. "Tudom, hogy a dohányzás árt az egészségemnek és tudom, hogy a sok játék is. De soha nem próbáltam meg leszokni egyikről sem, mert túlságosan nagy örömet okoznak nekem." A Mail végül egy olyan nő esetét hozza fel, aki 51 éves korában beperelte a Lineage II készítőit, mert 2004 és 2009 között kicsit több mint 20 ezer órát játszott a programmal és a "végére képtelen volt az olyan egyszerű dolgokra, mint a felkelés, a felöltözés vagy a beszélgetés".

Te függő vagy?
Ez még a Mátrix? (50%)
Nem (31%)
Igen (19%)
Összesen 505 válaszadó.
A hölgy, Craig Smallwood azt kifogásolta, hogy nem szerepelt a dobozon a "függőséget okozhat" kikötés. A végén a cikkíró még hozzáteszi, hogy "napról napra több élet kerül veszélybe, mert egyre több játékos csatlakozik valamely online világba. És ez olyan függőséget okozhat, mint a heroin."

Azt azért leszögezném, hogy minden dolog (lehet az étel, ital vagy bármi) túlzott mértékű fogyasztása rosszullétet okozhat. A sok tejtől hasmenést kaphatunk, a sok fűszertől fekélyt és a többi. Még sem látható egyetlen ilyen dobozon sem a "túlzott fogyasztása káros lehet" feliratot. A játékok azért vannak, hogy az ember kikapcsolódjon velük. Hogy kiszakadjon a mindennapokból.

És csak azért, mert pár elmebeteg nem képes helyt állni a való világban, még nem kellene az egész játékos társadalmat semmirekellő, elhízott, beteg embernek beállítani.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások