Vita a rejtett kiegészítőtelepítésekről

Vita a rejtett kiegészítőtelepítésekről

2010. december 1. 22:11, Szerda
A Mozilla Alapítvány kommunikációs igazgatója komoly bírálatot fogalmazott meg a Google, az Apple és a Microsoft gyakorlatával szemben. A három óriáscég ugyanis a felhasználók megkérdezése és tudta nélkül telepít a számítógépekre programokat.

Asa Dotzler hosszú évek óta tölti be a Mozilla kommunikációs igazgatói posztját és mindig meglehetősen markánsan fogalmazza meg véleményét. Ezúttal blogbejegyzésében a Google, az Apple és a Microsoft gyakorlatát támadta amiatt, hogy ezek a cégek rendszeresen engedély nélkül telepítik fel az emberek számítógépeire a Firefox-kiegészítőket. "Miért hiszik azt a Microsoft, a Google, az Apple és más cégek, hogy egy kiegészítő szoftvermodulnak a Firefoxhoz való rejtett telepítése teljesen rendben van?" - tette fel a kérdést Dotzler. A szakember elsősorban azt kifogásolta, hogy egyre több olyan alkalmazás jelenik meg, amelyek ezt a gyakorlatot követik. Ide sorolható például az iTunes, a Windows Live Photo, az Office Live és a Virtual Earth, de az új piaci szereplők közül a RockMelt is.

A Mozilla kommunikációs igazgatója hozzátette: a felhasználók aligha egyeztek bele a folyamatba, sőt az emberek többségének fogalma sincs a háttérben zajló, rejtett telepítésekről, vagy hogy ezek a kiegészítő modulok milyen funkciókat és tevékenységeket kezdeményeznek. "Ez az eljárás a trójai szoftverek telepítéséhez hasonlítható" - szögezte le Dotzler. A szervezet munkatársa az eljárást alapvető okokból bírálta. "Először kérdezzenek, utána telepítsenek" - tanácsolta a konszernek fejlesztőinek.

A legtöbb kifogásolt plugin egyébként a háttérben fut és teljesen ártalmatlan, a feladatuk általában az asztali gépen lévő programok és az internet közötti kommunikáció leegyszerűsítése. Amennyiben például valaki egy a weben megjelenő iTunes-hivatkozásra kattint, akkor a kiegészítő automatikusan elindítja az iTunes-programot. A Microsoft Virtual Earth szolgáltatásához kapcsolódó plugin pedig arról gondoskodik, hogy a 3D-s térképszolgáltatás bármikor a böngészőből is elérhető legyen.

A blogbejegyzés vitát váltott ki a Mozilla berkein belül is. Számos felhasználó megjegyezte, hogy a Firefox sem tökéletes ilyen szempontból, hiszen megerősítő kérdés nélkül engedélyezi a kiegészítők telepítését, ami szerintük elfogadhatatlan. Emellett Benjamin Smedberg, a Mozilla egyik fejlesztője szintén egy blogbejegyzésben reagált Dotzler felvetésére és közölte: a kifogásolt módszert szoftverintegrációnak nevezik és egy nagyon jó dolog.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások