A brit rendőrség őrizetbe vette a WikiLeaks alapítóját

A brit rendőrség őrizetbe vette a WikiLeaks alapítóját

2010. december 7. 13:38, Kedd
A brit rendőrség svéd kezdeményezésre, nemzetközi elfogatóparancs alapján őrizetbe vette Julian Assange-ot, a WikiLeaks kiszivárogtató portál alapítóját.

Az elfogatóparancsot svéd ügyészek adták ki a 39 éves ausztrál férfi ellen, akit Svédországban nemi erőszakkal gyanúsítanak, amit Assange cáfol. A brit rendőrség tájékoztatása szerint a férfi feladta magát, s egy londoni rendőrőrsön vették őrizetbe helyi idő szerint délelőtt fél tízkor. Addigi tartózkodási helyét nem közölték. Assange-ot a svéd hatóságok egy rendbeli kényszerítéssel, két rendbeli szexuális zaklatással és egy rendbeli nemi erőszakkal gyanúsítják - tudatta közleményében a brit rendőrség. A férfi a nap folyamán áll bíróság elé, amikor is valószínűleg meghatározzák kiadatásának időpontját. Ennek az őrizetbe vételtől számított 21 napon belül meg kell történnie.

Assange idén Svédországban töltött egy kis időt, ahol két svéd nő - a WikiLeaks önkéntesei - vádolták meg nemi erőszakkal és szexuális zaklatással. A svéd ügyészség ez alapján indított vizsgálatot, majd azt beszüntette, végül pedig újraindította nyomozást a két svéd nő állításainak kivizsgálása érdekében. A férfi terhére rótt vádak, amennyiben bizonyítást nyernek, maximum négy éves börtönnel sújthatók. A férfi svéd ügyvédje azt mondta, hogy ügyfele harcol a kiadatás ellen. Meg van győződve ugyanis arról, hogy a külföldi hatalmak befolyásolják Svédországot a kérdésben.

A kiszivárogtató portálnál Assange őrizetbe vételének hírére közölték, hogy a korábbi normális ügymenetben folytatják működésüket. Kristinn Hrafsson szóvivő kijelentette: a honlap működik. A korábban meghatározott menetrend szerint folytatják tevékenységüket. Bármilyen, Assange-al kapcsolatos fejlemény sem változtat a diplomáciai okmányok nyilvánosságra hozatalában, sem a nap folyamán, sem az elkövetkező napokban. A honlap működését Londonból és máshonnan érkezett emberek csoportja biztosítja majd - tette hozzá a WikiLeaks szóvivője.

Egyelőre maradhat a franciaországi szervereken a WikiLeaks, mivel a francia bíróságok nem voltak hajlandóak a szolgáltató kérésére gyorsított eljárásban állást foglalni arról, hogy az oknyomozó portál működhet-e legálisan Franciaországban. Octave Klaba, a WikiLeaks tartalmainak egy részét jelenleg befogadó franciaországi OVH képviselője hétfőn este közölte, hogy két városban is kezdeményezett jogi eljárást. A lille-i és a párizsi bíróság is azzal az indoklással utasította el a kérését, hogy a döntés alaposabb mérlegelést igényelne.

Az ügy előzménye, hogy Eric Besson, a digitális gazdaságért felelős francia miniszter pénteken arra kérte az illetékes hatóságokat, hogy tiltsák le a WikiLeakset a franciaországi szerverekről. A tárcavezető szerint Franciaország nem biztosíthat fogadó portált olyan internetes oldalaknak, amelyek sértik a diplomáciai kapcsolatok bizalmas jellegét és a diplomáciai titok által védett személyeket sodornak veszélybe. Besson ezért arra kérte az illetékes kormányszervet, az Ipari, Energetikai és Technológiai Tanácsot (CGIET), hogy minél előbb tudassa: milyen eszközökkel lehet véget vetni annak, hogy a WikiLeakset franciaországi szerverek fogadják be.

Az Európa egyik legjelentősebb fogadó portáljának számító OVH igazgatója elmondása szerint naponta átlagosan 3-5 felszólítást kap az OVH szerverein tárolt 6,5 millió oldal kapcsán, általában rasszista és idegengyűlölő tartalmak miatt, de a WikiLeaksre vonatkozóan eddig semmilyen felszólítás nem érkezett az illetékes hatóságtól. A igazgató ezért lezártnak tekinti a kérdést, és nem folytatja a jogi eljárást. Az amerikai kormánydokumentumokat kiszivárogtató portál tartalmainak egy része azután került át a franciaországi OVH szervereire, hogy azt az amerikai Amazon múlt szerdán letiltotta. Klaba elmondta, hogy a WikiLeaks nem közvetlen ügyfele az OVH-nak. "Egyik ügyfelünk a számára fenntartott szerveren fogadja be a WikiLeaks tartalmainak egy részét" - tette hozzá.

Egy 2006-os törvény értelmében - a gyermekpornográf és az illegális szerencsejáték oldalakon kívül - csak akkor tiltható le egy honlap, ha egy feljelentést követően, a bíróság megállapítja az adott honlap illegális jellegét és elrendeli annak bezárását. A WikiLeaks ellen pedig egyelőre senki nem tett feljelentést Franciaországban.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások