Az internetsemlegesség eltörlése mellett áll ki a Cisco

Az internetsemlegesség eltörlése mellett áll ki a Cisco

2010. december 13. 12:01, Hétfő
Meglepően nyíltan fogalmazta meg véleményét az internetsemlegességről, a web jövőjéről és az optikai kábelhálózatok szükségességéről az amerikai vállalat európai igazgatója.

Christian Korff, a Cisco egyik vezetőjeként a hálózatok technológiai-stratégiai fejlesztéséért felel. A szakember egyértelművé tette, hogy a vállalatoknak nincs szükségük az internetsemlegességre. A cégek általában használnak olyan termékeket, amelyek segítségével blokkolhatják a YouTube és más portálok használatát, így megakadályozóva a munkavállalókat azok elérésében. A Cisco évek óta elérhetővé tesz ilyen technológiákat, ezeket ráadásul folyamatosan tökéletesíti is. A cél az, hogy ezek az eszközök képesek legyenek megvizsgálni az online adatcsomagokat és megállapíthassák, hogy az üzleti kommunikáció részét képezik-e vagy sem. Mindezeket a megoldásokat akár az internetszolgáltatók is alkalmazhatnák, s ezt a dolgot a felhasználók sem tudnák befolyásolni.

"Az internet egy olyan tartalomkészítő platform, amelynél az internetszolgáltatók továbbítják az adatfolyamokat a szolgáltatásokat nyújtó piaci szereplők számára. Ahhoz, hogy a web az igényesebb szolgáltatásokhoz is megfeleljen, a vezetékeket és a hardvereket mindig a legújabb szinten kell tartani. Ez a vállalatok által a kedvezményezett státuszért cserébe befizetett plusz pénzösszegeknek köszönhetően valósítható meg. Az internetsemlegesség korszakának véget érése azonban nem csak a Ciscónak lenne jó, hanem az embereknek is, mivel így egy teljesítményarányos számlázás köszöntene be. Az olyan szolgáltatások, amelyek nagy teljesítményt kínálnak a felhasználók számára előnyben kell részesíteni az olyan rendszerekkel szemben, amelyek kisebb teljesítményt kínálnak" - nyilatkozta a Cisco európai igazgatója.

Korff hozzátette: az internetezők nagyon keveset fizetnek a szolgáltatásokért, így ezekből az összegekből nem lehet finanszírozni a jövőbeli hálózati infrastruktúrával kapcsolatos fejlesztéseket. A szolgáltatók ezért támogatják, hogy véget érjen az internetsemlegesség korszaka. Régebben még az volt a fontos, hogy valaki csatlakozhasson a világhálóhoz, ma azonban a kínált tartalom egyre inkább előtérbe kerül. Éppen ezért akarják a hálózatokat fenntartók bevezetni azt a rendszert, hogy aki nagyobb forgalmat generál, az többet is fizessen, illetve hogy az eltérő tartalmakhoz eltérő díjszabást alkalmazzanak.

A szakember szerint az Európai Unió által kitűzött cél, hogy 2020-ig minden európai uniós állampolgárnak legyen legalább 100 Mbit/s-os kapcsolata, nem csak realisztikus, de társadalmi szempontból is szükséges. Mindenképpen fontos, hogy a jövőben az üzemeltetők optikai kábelekre váltsanak, hogy ezáltal is lehetővé tegyék a gyorsabb kapcsolatot. Európának nem szabad lemaradnia a többi kontinens mögött.

"A közösségi portáloknál a társadalmat kétirányú kapcsolatok hálózzák be. A jelenlegi infrastruktúrák azonban nincsenek felkészülve a tömeges letöltésekre, a fotókra, a HD felbontású videókra. Ha egy közösségi hálózatot akarok felépíteni, akkor az kizárólag optikai kábelekkel lehetséges. Egy ilyen beruházás lehetővé teszi más modellek megjelenését is, ilyenek lehetnek például a számítási felhő szolgáltatások. De a saját zenei gyűjtemény online tárolásának csak akkor van értelme, ha a kapcsolat elég gyors és a szerveren tárolt zeneszámok fennakadás nélkül lejátszhatók. Egy másik lehetőség a számítási felhő technológián alapuló tűzfal, vírusirtó és spamszűrő használata, így a felhasználónak nem kell programokat telepítenie és a frissítésekkel foglalkoznia" - szögezte le végül Christian Korff.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások