Kína virtuális pénzzel jutalmazza a rendőrségi informátorokat

Kína virtuális pénzzel jutalmazza a rendőrségi informátorokat

2010. december 28. 12:36, Kedd
A China Daily nevű napilap tudósítása szerint a kínai rendőrség immár virtuális összegekkel is honorálhatja a számára értékes adatokat szállító állampolgárok munkáját.

A helyi hatóságok feltették az internetre az egyik bűncselekmény helyszínének digitális fotóját és adatait. Aki tanúként jelentkezik és értékes információkkal szolgál, az 500-5000 jüannak (75-750 dollárnak) megfelelő jutalmat kaphat. Ezt az összeget akár készpénzben, akár úgynevezett QQ pénzérmékben is kifizethetik neki. Utóbbi egy virtuális pénz, amelyet a QQ azonnali üzenetküldő platformon használnak és amely Kína egyik legnépszerűbb ilyen jellegű alkalmazása. A szolgáltatásnak jelenleg összesen 636 millió aktív használója van.

A QQ pénzérmék segítségével az internetezők bizonyos oldalakon különböző tartalmakhoz férhetnek hozzá vagy a virtuális fizetőeszközt akár online játékokban is felhasználhatják. "A rendőrségnek haladnia kell a korral" - hangsúlyozta a döntés kapcsán a kínai rendőrség egyik szóvivője. A szakember hozzátette, hogy a nyomozók számára az új eljárás különösen azért érdekes, mert így kifejezetten az internetezők között kereshetnek informátorokat.

Az elmúlt években már bebizonyosodott, hogy az online közösség mennyire jól szervezett és milyen jól terjeszti az információkat. A rendőrök nem tekintik csodaeszköznek az új megoldást és minden esetben meg fognak győződni arról, hogy a kapott adatok a valóságot fedik le. A minden valóságalapot nélkülöző gyanúsítgatásokat és a félreinformálásokat ugyanis mindenképpen ki akarják szűrni.

A hír különösen annak tükrében érdekes, hogy a pekingi kormány még 2007 márciusában úgy döntött: korlátozza az internetes virtuális pénz és a hitelek felhasználását azért, hogy így akadályozza meg az engedély nélküli kereskedelmet és a pénzmosást. Emellett az is felmerült, hogy a QQ pénzérmék forgalma veszélyezteti a jüan értékét. Ezt követően pedig tavaly júliusban betiltották a virtuális arany és pénz feketekereskedelmét, így nem lehet a World of Warcrafthoz hasonló játékokban megszerzett virtuális pénznemeket, fegyvereket, páncélokat és egyéb játékbeli előnyöket valódi pénzre váltani. Ezek a tárgyak egyébként hatalmas piacot jelentenek. Az ázsiai állam így próbálta meg visszaszorítani a "kínai farmereknek" nevezett jelenséget.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások