Kartellezési per indulhat a négy legnagyobb zenei kiadó ellen

Kartellezési per indulhat a négy legnagyobb zenei kiadó ellen

2011. január 12. 18:51, Szerda
Az amerikai legfelsőbb bíróság elutasította a Sony Music, a Vivendi-Universal, a Warner Music és az EMI beadványát, így szabaddá vált az út egy kartellper lefolytatása előtt.

A Bloomberg gazdasági hírügynökség arról számolt be, hogy a zeneipar négy legnagyobb kiadója ellen hamarosan versenyjogi per indulhat, mivel az amerikai legfelsőbb bíróság elutasította a zeneipari cégek közös keresetét. Az eljárás már meg is kapta a hivatalos elnevezést: Sony Music v. Starr, 10-263. Az amerikai legfelsőbb bíróság döntése azt jelenti, hogy a közeljövőben megkezdődhet a Sony Music, a Vivendi-Universal, a Warner Music és az EMI összejátszására vonatkozó bizonyítékok előterjesztése.

A négy céget azzal gyanúsítják, hogy az internetes zeneterjesztés kezdetén, illetve korai szakaszában törvénysértő módon előre megállapodtak a letölthető zeneszámok és zenei albumok nagykereskedelmi áráról. A döntés szerint egyetlen letöltésre kínált dalt sem lehetett 70 amerikai centnél olcsóbban értékesíteni. A kartellezésre kiváló lehetőséget biztosított két platform, a Pressplay és a MusicNet, amelyek létrehozását maga a Big Fournak nevezett kiadói kvartett is támogatta. Emellett a vállalatok további megállapodásokkal garantálták, hogy ne kerülhessenek rosszabb helyzetbe, mint a többi szerzői jogi tulajdonos.

A mostani perben a 2005-ben és 2006-ban kezdeményezett eljárásokat egyesítették. Az ügyben indított első közös beadványt 2008-ban még elutasította egy New York-i szövetségi bíróság, amely után leállították az eljárást. Egy fellebbviteli testület azonban helybenhagyta a keresetet és a per folytatását rendelte el. A négy legnagyobb zenei kiadó e határozat ellen nyújtott be fellebbezést, de ezt most elutasította az amerikai legfelsőbb bíróság.

Azonban nem csak ezzel az eljárással kell szembenézniük a cégnek, hiszen ahogy a mondás is tartja: a baj nem jár egyedül. A Torrentfreak tudósítása szerint ugyanis a Big Fournak összesen 45 millió dolláros kártérítést kell fizetnie a kanadai művészeknek, mert azok dalait engedély nélkül használták fel különböző válogatásalbumokon. A négy vállalat az 1980-as évek óta ily módon csak Kanadában összesen 300 000 zeneszám esetében követett el szerzői jogsértést. A művészek 6 milliárd (!) dollárt követeltek a Sony Musictól és társaitól, de a kiadóknak sikerült peren kívüli megállapodást kötni a művészekkel.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások