2011. január 15. 21:03, Szombat
Június 8-án rendezik meg a World IPv6 Day nevű rendezvényt, amelynek keretében 24 órán keresztül fogják tesztelni az IPv4 utódjának szánt következő generációs internetprotokollt.
A
tesztnap megszervezéséért az Internet Society nevű szervezet felel, a rendezvényt a Google, a Facebook, a Yahoo!, az Akamai és a Limelight Networks
támogatja. Az internet világában több mint 30 éve használnak 32 bites címeket, de ezek az ICANN szakértői
szerint már ebben a hónapban elfogynak. Éppen ezért az Európai Unió már
megkezdte az átállást és az IPv6-ot
tesztelte a Magyar Telekom is. Az ICANN vezetője tavaly márciusban azt
közölte, hogy minden országnak van elég IPv6-os címe, a piaci szereplők azonban az utolsó pillanatig
kivárnak az átállással.
A
decemberi tesztből az derült ki, hogy jelenleg csak az internetre kötött gépek 0,24 százaléka rendelkezik IPv6-os kapcsolattal. Többek között ez indokolta az IPv6 Nap megtartását, ez a rendezvény lehet az újabb lépés a megkezdett úton. A tesztre mindenképpen szükség van, hiszen bár a technológiát számos hálózatba integrálták, de ilyen szinten még soha sem próbálták ki. A cél a tapasztalatszerzés, valamint a felbukkanó ismeretlen hibák és problémák azonosítása.
A felhasználók a 24 órás tesztből gyakorlatilag semmit sem fognak megérezni, nem is kell készülniük rá. A Google előzetes vizsgálatai kimutatták, hogy az emberek 99,95 százalékának semmilyen problémát nem fog okozni az IPv6-ra való váltás. Bizonyos esetekben ugyanakkor előfordulhatnak fennakadások, például a rosszul konfigurált otthoni hálózatok miatt, ezek ugyanis lehetetlenné tehetik a honlapok IPV6-on keresztüli elérését.
Az öt cég közül a Google az átállás egyik fő támogatója. A tengerentúli társaság már 2008 óta az IPv6-on keresztül biztosítja az online keresőszolgáltatását. A YouTube-videók szintén megtekinthetők az új internetprotokollon keresztül és a vállalat az internetszolgáltatóknak is segít a rendszereik átállításában. A szoftverei IPv6-kompatibilitását egyébként bárki tesztelheti. Az Internet Society ugyanis egy
oldalt hozott létre, amely megmutatja, hogy melyik online portálok és szolgáltatások érhetők el kizárólag az IPv6-on keresztül.
Az IPv6-os protokollal a jelenlegi dinamikus IP-címek helyett akár a világ összes számítógépe kaphat egyedi, állandó IP-címet, és minden internetkapcsolatra képes eszköz is egyedi azonosítóval kommunikálhat egymással.