Az internetre is kiterjeszti a kalózok elleni harcot Kína

Az internetre is kiterjeszti a kalózok elleni harcot Kína

2011. január 20. 14:07, Csütörtök
Alapvetően mennyiségi adatokhoz kötve határozta meg Kína az online elkövetett szerzői jogi jogsértések büntethetőségét. A szankcionálhatóság függ a megosztott fájlok mennyiségétől, értékétől és a letöltők számától is.

A megközelítőleg 450 millió internethasználójával Kína a legnagyobb webpopuláció a világon, és mint ilyen, komoly csatatér a szerzői jogok védelmében érdekeltek számára. Jelenleg nemzetközi szinten is Kína a hamis és kalóztermékek legnagyobb piaca, igaz a helyi hatóságok egyre aktívabban próbálnak fellépni a visszaélésekkel szemben. A kínai legfelsőbb bíróság, a főügyészség és a nemzetbiztonsági minisztérium által a napokban nyilvánosságra hozott jelentés szerint módosították a szerzői jogra vonatkozó jogsértés törvényi tényállásának meghatározását.

A People's Daily Online beszámolója alapján a jogszabály szerint szerzői jogi jogsértést követ el az a személy, aki más szellemi alkotását, legyen az zene, videó, fotó, szoftver vagy más kreatív tartalom, annak engedélye nélkül közzéteszi a világhálón. A közzététel szankcionálható amennyiben az alábbi feltételek közül legalább egy teljesül: 1) a tranzakció értéke meghaladja az 50 ezer jüant, 2) több mint 500 jogvédett tartalmat tesznek elérhetővé jogosulatlanul, 3) a letöltések mértéke eléri az 50 ezret, 4) a letöltő felületre regisztráltak száma meghaladja az 1000 főt.

A kínai Nemzeti Szerzői Jogi Hivatal reményei szerint a módosítás hatására csökken majd az interneten elkövetett jogsértések aránya. Vonatkozó adatok szerint a kínai hatóságok által felderített szellemi tulajdonjogi jogsértések mintegy felét a világhálón követik el. A kínai szerzői jogi törvény 1990-ben lépett hatályba, 2001-ben kiegészítették az internetre vonatkozó rendelkezésekkel, majd 2004-ben szigorítottak az online elkövetett jogsértésekért kiróható szankciókon.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások