PirateBox: fájlcserélés akár útközben is

PirateBox: fájlcserélés akár útközben is

2011. február 1. 13:44, Kedd
Egy professzor oktatási célból készített egy különleges, halálfejes dizájnú megosztó eszközt, hogy megkönnyítse a hallgatók közötti együttműködést, emellett vitát akart elindítani körükben a kérdésről.

David Darts, a New York-i Steinhardt Egyetem művészeti professzora egy olyan eszközt készített, amely bárhol és bármikor lehetővé teszi az online adatcserét. A stílusosan PirateBoxnak elnevezett készülék magában egyesít egy egyszerű webszervert és egy WLAN-routert. A szakember eredetileg azért alakította ki a különleges, halálfejes dizájnú dobozt, hogy megkönnyítse hallgatói együttműködését és talán maga sem gondolta, hogy az eszköz ennyire népszerű lesz.

A PirateBox működési elve rendkívül egyszerű: ha bekapcsolják, azonnal létrehoz a környezetében egy WLAN-hálózatot, amelyhez a felhasználó teljesen névtelenül hozzáférhet. Ha valaki csatlakozik a rendszerhez, akkor egy böngésző és egy webes interfész segítségével adatokat tölthet le vagy fel. A Debian Linux alatt futó Python-szerver semmilyen felhasználói adatot sem tárol és a rendszert kifejezetten úgy tervezték, hogy megőrizze használója névtelenségét.


Darts az első prototípust még kifejezetten oktatási célokra szánta, a készülékkel számos fájlt tett elérhetővé. Később már a hallgatói is megoszthatták egymással a különböző anyagokat. Természetesen nem tartott sokáig, mire a diákok rájöttek, hogy a PirateBox kiválóan alkalmas a zenék és más fájlok megosztására is. "A fiatalok elég értelmesek ahhoz, hogy a legális zenei letöltések esetén se használják a hagyományos egyetemi hálózatokat" - közölte a professzor.


Darts elmondta, hogy a táskára emlékeztető doboz klasszikus kalózzászlós dizájnját művészeti provokációnak szánta. Ráadásul így mindenki számára azonnal világos, hogy a berendezés a tartalmak névtelen csereberélését teszi lehetővé. A szakember egyúttal azt szeretné, hogy az eszköz komoly szerzői jogi vitákat is kiváltson. Éppen ezért választott nyílt forráskódú szoftvereket és tette elérhetővé a PirateBox építési útmutatóját. Így már mindenki elkészítheti a saját változatát. Ehhez többek között csak egy WLAN-routerre és egy flashmemória-kártyára vagy USB-kulcsra van szüksége, az egész beruházás költsége körülbelül 100 dollár. Az összeg azonban nőhet, ha a készüléket akkumulátorról akarjuk működtetni.


A PirateBox prototípusa egy Seagate Free Agent Dockstar hálózati adapterből, egy Asus WL330GE WLAN-routerből, egy USB-s flashmemória-olvasóból, egy SanDisk 16 gigabájtos memóriakártyából, egy Pirate Dum Launch Boxból és egy Energizer XP8000 akkumulátorcsomagból áll.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások