2-3 másodpercenként éri támadás a német internethálózatot

2-3 másodpercenként éri támadás a német internethálózatot

2011. február 7. 22:53, Hétfő
Thomas de Maiziere német belügyminiszter rendkívül aggasztónak tartja a jelenlegi kiberbiztonsági helyzetet. A politikus elmondta, hogy a német kormányzati rendszert naponta 4-5 támadás éri.

"Sohasem zárható ki teljes mértékben az észtországihoz hasonló események bekövetkezése. Az internet egy kritikus infrastruktúrává vált, ez azt jelenti, hogy ugyanúgy állandóan elérhetőnek kell lennie, mint az áramnak és a víznek. A gond csak az, hogy a világháló nemzetközi, éppen ezért vészhelyzet esetén az állam jogilag és ténylegesen is nehezebben reagál annál, mintha a helyi vízellátás biztosításáról lenne szó. Az internet működését még a támadások növekvő száma ellenére is biztosítani kell. Németországban körülbelül 2-3 másodpercenként vannak ilyen kísérletek, ezek jöhetnek magánszemélyektől vagy más országoktól. Ezeket az akciókat nem olyan könnyű visszakövetni. A kormányzati rendszert naponta körülbelül 4-5 alkalommal éri támadás."

"Nem tudjuk bizonyítani, de abból indulunk ki, hogy ezekben az akciókban más államok hírszerző szolgálatai is részt vesznek. Már lemodelleztünk ilyen kibertámadásokat és a nemzetközi összehasonlításban nem állunk olyan rosszul. Már 20 évvel ezelőtt létrehoztuk a Szövetségi Információtechnikai Biztonsági Hivatalt (BSI), amit azóta következetesen kiépítettünk és megalapítottuk a CERT-csoportot, amely az állam központi IT-vészhelyzeti egysége. Persze vannak hiányosságaink, de - érthetően - ezekről nem szeretnék beszélni. Inkább azt mondom, hogy a kormányzati rendszer védelme működik, éppúgy, ahogy a tartományok hálózatainak védelme is jó úton halad" - hangsúlyozta Thomas de Maiziere.


A belügyminiszter hozzátette: a tervezett nemzeti kibervédelmi központ felépítése részét képezi az átfogó német kiberbiztonsági stratégiának. Az alapvető elképzelés az, hogy a különböző hivataloknak az eddiginél jobban együtt kell működniük az információ- és a tapasztalatcserében. Az online támadásoknál általában nem ismerik sem az elkövetőt, sem a motivációját. Nem lehet tudni, hogy egyetlen személy vagy egy másik állam akciójáról van-e szó, illetve, hogy szabotázs vagy kémkedés a fő cél. Ezekért a területekért a valódi életben eltérő hivatalok felelnek, ugyanakkor ez a klasszikus feladatmegosztás a kibertérben elavultnak számít. Ez persze nem jelenti azt, hogy lemondanának a bevált megoldásokról.

"Az új intézmény a Közös Terrorizmus-védelmi Központ mintájára épülhet majd fel. Ott a különböző hivatalok együtt dolgoznak és megosztják egymással a megszerzett információkat. A BSI vezetése alatt az Alkotmányvédelmi Hivatal (BfV), a Szövetségi Népességvédelmi és Katasztrófavédelmi Hivatal, valamint más intézmények és szervezetek munkatársai tevékenykednek. Őket egészítik ki a kulcsfontosságú területek, például a pénzügy szakértői. Emellett lehetséges, hogy a Bundeswehr is képviseltetni fogja magát. De semmiképpen sem tervezzük az internet teljes lekapcsolását, a célunk a megelőzés. Azt akarjuk megakadályozni, hogy mások lekapcsolhassák a világhálót. Ezért megvédjük az infrastruktúráinkat, de mi magunk nem bénítjuk meg az internetet. A fő cél az információgyűjtés és -megosztás" - szögezte le a politikus.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások