Az AMD nem hisz a Thunderbolt technológiában

Az AMD nem hisz a Thunderbolt technológiában

2011. március 3. 06:48, Csütörtök
Az AMD szerint a riválisa által most bemutatott új technológia nem nyújt kiugró előnyöket a meglévő megoldásokhoz képest, így nem is váltja majd le azokat. Szerintük a Displayport, az USB 3.0, valamint a SATA 3.0 bőven megfelel a felhasználóknak.

Az Intel a napokban rántotta le a leplet saját platformjáról, amelynek kifejlesztésében két alapvető technológiára (protokollra) támaszkodtak: a PCI Express a gyors adatátvitellel, a Displayport pedig a kijelzők támogatásával vállal részt a megoldásban, amely reményeik szerint háttérbe szoríthatja majd a meglévő szabványokat. Bár partnereik nyomására az optikai alapokat egyelőre, az első körben, nem alkalmazzák, a Thunderbolt (kódnevén LightPeak) mégis 10 Gbps sebességet nyújt majd az azt támogató eszközökön.


Az impresszív adat ellenére az AMD részéről nyilatkozók némileg lesajnálóan beszéltek a bejelentésről, kiemelve, hogy a meglévő csatlakozók és szabványok többé-kevésbé kielégítik a felhasználói igényeket, így nincs szükség a nagyobb sebességre. Példaként említették a Displayport 1.2 technológiát, amely akár 17 Gbps-ot nyújthat a kijelzőknél, ehhez pedig egyre több alaplapon csatlakozik az USB 3.0 a maga 4,8 Gbps-os felső határával, valamint a főleg merevlemezeknél és SSD-meghajtóknál alkalmazott SATA 3.0, amely 6 Gbps-ig használható. Ráadásul a Thunderbolt a mini Displayport (mDP) csatlakozót használja, így menet közben csökkenti a kijelzők rendelkezésére álló sávszélességet, vagyis akár zavaró is lehet (különösen az egyszerre több monitorra támaszkodó megoldásoknál, így az AMD Eyefinity technológiánál).

Bár több merevlemezgyártó, így például a Seagate és a Western Digital is, jelezték, hogy saját meghajtóiknál készülnek a platform támogatására, teljesen nyilvánvaló, hogy a nagyobb sebességet elsősorban a csúcskategóriás SSD-k használhatják majd valamennyire ki (itt a fogyasztói szegmensbe szánt legújabb példányok 500-550 MB/s-os sebességet produkálnak, amely még belefér a SATA 3.0 által felállított korlátokba), ezek pedig sem áruknál, sem pedig elterjedtségüknél fogva nem jelentenek majd nagyobb igényeket. Könnyen előfordulhat tehát, hogy az új szabvány egyike marad azon kudarcba fulladt kísérleteknek, amelyek nem vezettek komoly eredményre - nagy áttörést egyáltalán nem várnak tőle.

Természetesen arról is szó lehet, hogy az AMD igyekszik minimalizálni a Thunderbolt esélyeit, hiszen a technológiát nem áll módjukban támogatni (ehhez a licenc beszerzésére lenne szükség), ám az is kétséges, hogy valóban szükség van-e az újabb platformra, miközben az USB 3.0 éppen elterjedőben van.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások