Az európai IT-iparnak nagyobb sebességre kell kapcsolnia

Az európai IT-iparnak nagyobb sebességre kell kapcsolnia

2011. március 15. 13:04, Kedd
Hasso Plattner, az SAP alapítója és Neelie Kroes, az Európai Bizottság digitális menetrendért felelős alelnöke, egyben az EU távközlési biztosa azt szorgalmazták, hogy a kontinens IT-cégei kapcsoljanak nagyobb sebességre és merjenek nagyobb kockázatokat vállalni.

Plattner még az 1970-es években alapította meg négy kollégájával az SAP-t, amely időközben Európa legnagyobb szoftvervállalatává nőtte ki magát. "Tudják, hogy mire kíváncsiak a mai fiatalok? Nem a technológiákról kérdeznek, mert azokról olvashatnak a könyvekben, hanem az érdekli őket, hogy miként lettem milliárdos. Az egyetemeken erre a kérdésre ritkán kapnak választ, a pénzkereset nálunk ugyanis valami rossz dolgot jelent. Ez a gondolkozás vet vissza minket" - jelentette ki a vezető.

Neelie Kroes hasonlóképpen látja a dolgokat: "Nem aggódom amiatt, hogy nem vagyunk képesek az innovációra, de jóval aktívabbaknak kell lennünk a globális színpadon azért, hogy még több kutatási eredményt vonhassunk be a vállalati teljesítményekbe." Az EU távközlési biztosa hozzátette: az IT-világ napjainkban világosan fel van osztva. Az Egyesült Államokban tervezik meg az eszközöket, majd ezeket Ázsiában gyártatják le és Európában értékesítik.


Közlése szerint az internet az amerikai társaságok kezében van, elég csak az Amazont, az eBay-t, a Google-t vagy éppen a Facebookot említeni. Hasonló a helyzet a szoftverek területén is: az SAP nem tud lépést tartani a nagy fejlesztőcégekkel, például a Microsofttal. "Gyártás a Távol-Keleten, tartalmak a tengerentúlról - ezt nem kellene normálisnak elfogadnunk" - szögezte le az európai politikus. Kroes úgy vélte: ez a helyzet nem arra vezethető vissza, hogy kevés az európai tehetség.

Az EU távközlési biztosa ezután érdekes dolgokat ecsetelt. Elmondta, hogy találkozott az IT-ipar nagyágyúival, többek között Steve Ballmerrel, a Microsoft első emberével és Paul Otellinivel, az Intel vezetőjével. A piaci versenyre vonatkozó kérdések mellett kíváncsi volt arra is, hogy miként vélekednek ezek a meghatározó vezetők Európáról, a kontinensünk lehetőségeiről. Az egyöntetű vélemény a következő volt: "Európának jó szakemberei, kiváló kutatói és jó esélyei vannak, de néha túl lassúak vagytok, például a fiatal cégek finanszírozásakor." A Szilícium-völgyben nem csak gyorsabban jut el az új vállalkozásokhoz a pénz, de Európának még azzal a problémával is meg kell küzdenie, hogy meg kell tanulnia jobban eladnia a termékeit, a kutatói munkájának a gyümölcseit.

"Olyan területekre kellene összpontosítanunk, ahol átvehetjük a vezető szerepet. Ezek egyike az e-egészségügy. Az IT gondoskodhatna arról, hogy az idősebb emberek hosszabb ideig önellátóak maradjanak és egyúttal az államnak kevesebb pénzbe kerüljenek. Az orvosi tanácsokat például megkaphatnák videobeszélgetések formájában is. Más ötletek a környezetvédelmet segíthetnék vagy javíthatnák az oktatást. A most kialakuló lehetőségek száma végtelen" - hangsúlyozta a politikus.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások