A közösségi honlapok egyszerre jelentenek kihívást és esélyt a rendőröknek

A közösségi honlapok egyszerre jelentenek kihívást és esélyt a rendőröknek

2011. április 7. 13:11, Csütörtök
A COMPOSITE európai uniós projekt kapcsán elvégzett felmérésből kiderült, hogy a kontinens rendőri szervezeteinek a közösségi oldalak jelentik a legnagyobb kihívást.

A Comparative Police Studies in the EU (COMPOSITE) keretében a szakemberek tíz európai állam (Belgium, Németország, Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország, Macedónia, Hollandia, Románia, Spanyolország és Csehország) rendőri szervezeteit keresték meg és arra voltak kíváncsiak, miként használják a rendőrök a mindennapokban a Facebookot, a Twittert vagy éppen a YouTube-ot. Kiderült, hogy különösen a Twitter használata eredményezett sikereket, ugyanakkor a nyomozóknak komoly nehézségeket jelent az internetes munkavégzésre való átállás. Az eredményeket egy jelentésben összesítették.

A rendőri munka az elmúlt években rendkívül gyorsan megváltozott, ami elsősorban a szélessávú internetelérések elterjedésének köszönhető. A rendőrségek mellett az őket ellátó informatikai és távközlési cégeknek is szembe kell nézniük az új kihívásokkal, éppen ezért a COMPOSITE munkatársai e vállalatok tapasztalataira is kíváncsiak voltak. A szakemberek megállapították, hogy különösen hat IT-trend figyelhető meg a rendőrségeken: ezek a rendszerintegrációval, a megnövekedett mobilitással, a megfigyelési technológiákkal, a digitális biometriával, a felhasználói elfogadás problémáival és a közösségi honlapokkal kapcsolatosak.


A legtöbb rendőrség már meglévő rendszereit szeretné összekötni más rendőri szervek hálózataival. Németország, Belgium és Hollandia között például létrehoztak egy intranetet. Egyre inkább elterjed a földrajzi adatok, például a GPS-koordináták alkalmazása is, utóbbiakat elsősorban a járőrautók mozgásának koordinálására használják. A mai nyomozók már a helyszínen lekérhetik a legfontosabb információkat, ehhez elengedhetetlenek a notebookok és a GPS-vevőegységek. Szintén megemlíthető a korszerű megfigyelési technológiák és a biometriai azonosítók elterjedése, ezek a megoldások főleg az épületek és a tehergépkocsik azonosításában, ellenőrzésében kapnak kiemelt szerepet.

A rendőrök ugyanakkor egyáltalán nem boldogulnak könnyen az új technológiákkal. Sokuknak gondot okoz az új rendszerek megfelelő használata és gyakran előfordul, hogy éppen ezért a rendelkezésre álló erőforrásoknak és lehetőségeknek csak a töredékét használják ki. "A közösségi médiákat elsősorban Hollandiában és Nagy-Britanniában alkalmazzák a rendőri munkában. De elmondható, hogy minden megkérdezett rendőr a jövő központi kihívásának nevezte a közösségi médiák használatát és közölték: véleményük szerint az ilyen eszközök alapjaiban fogják megváltoztatni a rendőri munkát" - összegezte a tapasztalatokat Sebastian Denef, a Fraunhofer Társaság Alkalmazott Információtechnikai Intézetének (FIT) kutatója.

A kihívás mellett a közösségi médiák komoly esélyt is jelentenek, hiszen a nyomozók közelebbi kapcsolatba kerülhetnek az internetezőkkel, a segítségüket kérhetik a különböző ügyek felderítésekor. Az emberek megtanulják, hogy a rendőrök a világhálón is jelen vannak és bátran kérhetnek tőlük segítséget, ha szükséges. A Nagy-Britanniában végrehajtott rendőrségi Twitter-tesztek sikeresen zárultak és nagy érdeklődést váltottak ki, ráadásul a rendőri munka is átláthatóbbá válik.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások