Bíróság elé kerül az Android adatgyűjtése

Bíróság elé kerül az Android adatgyűjtése

2011. május 3. 16:49, Kedd
Egyre több felhasználónak nem tetszik világszerte, hogy a különböző IT-gyártók és szoftverfejlesztők feljegyzik az adataikat, majd kereskednek velük.

Michiganben két androidos okostelefon-vásárló unta meg a Google adatgyűjtéseit. Mint arról beszámoltunk, az Apple után a keresőcég is a bírálatok kereszttüzébe került, amikor kiderült, hogy a készülékei, illetve az azokon használt operációs rendszerek gyűjtik a felhasználói információkat. A Bloomberg gazdasági hírügynökség arról írt, hogy két amerikai felhasználó nem várta meg a Google magyarázkodását, hanem azonnal bírósághoz fordult és azzal vádolta meg a vállalatot, hogy megsértette a magánéletük védelméhez fűződő jogukat azáltal, hogy a vezetésével kifejlesztett szoftverek feljegyezték a pillanatnyi tartózkodási helyüket.

A két nő 50 millió dolláros (!) kártérítést követel és azt, hogy a cég hagyjon fel a szerintük jogsértő gyakorlattal. Kiemelik, hogy nem járultak hozzá sem az adataik összegyűjtéséhez, sem pedig a tárolásához. Mind a ketten egyébként HTC Inspire 4G okostelefont használnak, amelyen Android operációs rendszer fut.

A Google közvetlenül nem reagált a felvetésekre, Chris Gaither, az egyik szóvivő azonban azt nyilatkozta, hogy tájékoztatják az adatgyűjtés részleteiről és adattárolásról az embereket, egyúttal elmondják azt is, hogy milyen ellenőrzési lehetőségeik vannak. A szóvivő felhívta arra a figyelmet, hogy minden a rendszerükbe továbbított információt felismerhetetlenné tesznek, így nem lehet visszakövetni, hogy melyik személy éppen hol tartózkodott. A magyarázat ellenére azonban a témával már az Egyesült Államok Kongresszusa is foglalkozik, amely május 10-re bizottsági meghallgatásra hívta az Apple és a Google illetékeseit.

Mint ismeretes, a The Wall Street Journal április közepén számolt be arról, hogy nem csupán adatokat gyűjtenek és rögzítenek gazdájuk mozgásáról az iPhone-ok, illetve az Android szoftvert használó okostelefonok, hanem jelentenek is róluk az Apple-nek és a Google-nek. Az adatgyűjtés célja mindkét cég esetén az, hogy adatbázist építsenek a mobilozók helyzetéhez igazodó hirdetések értékesítéséhez. Samy Kamker biztonsági szakértő szerint a HTC androidos telefonjai néhány másodpercenként rögzítik helyzetüket, és óránként néhány alkalommal elküldik ezt a Google-nek. A jelentésekhez csatolják a közelben lévő WiFi-hálózatokat azonosító adatokat, illetve a jelentést küldő telefon egyedi azonosítóját.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások