Túllőtt a célon razziájával az FBI

Túllőtt a célon razziájával az FBI

2011. június 22. 22:40, Szerda
A Szövetségi Nyomozó Iroda a LulzSec csoport tagjait kereste, számos szervert lefoglalt, de az akciója következtében számos weboldal is elérhetetlenné vált. A honlapok üzemeltetői először technikai hibára gyanakodtak, csak később tudták meg az igazságot.

A hatóságokat gyakran éri az a vád, hogy bármennyire is jól végzik a munkájukat, akcióik során előfordul, hogy túllőnek a célon és úgy viselkednek, mint egy elefánt a porcelánboltban. Ez most hatványozottan igaz az FBI-ra, hiszen a szervezet munkatársai mindent elkövettek a LulzSec csoport tagjainak az elfogásáért, azonban úgy tűnik, hogy túlléptek egy határt. Egy szerverközpontban tartott razzia során ugyanis számos olyan társaság szerverét is lefoglalták, amelyeknek semmi közük nincs a csoporthoz vagy annak tagjaihoz. A virginiai akció sikeres volt, már ha annak lehet nevezni egy olyan razziát, aminek eredménye számos elérhetetlen honlap, sok bizonytalan ügyfél és egy ideges cégvezető.

A The New York Times idézte az FBI szóvivőjét, aki arra hivatkozott, hogy ők a LulzSec csoport és annak tagjai után nyomoztak. A LulzSec a közelmúltban számos esetben hajtott végre támadásokat különböző cégek és szervezetek, például a CIA és az Egyesült Államok Szenátusának oldalai ellen. A mostani FBI-akcióban érintett vállalatok vezetői kissé másként látják a helyzetet. Szergej Osztroumov, a DigitalOne webhosting cég vezetője elmondta, hogy az ügynökök összesen három szervert foglaltak le, ami számos vállalatot érintett. Sok szolgáltatás emiatt vált elérhetetlenné, akadozott, csak részben működött, de olyan is előfordult, hogy tartalékrendszereket kellett bekapcsolni.

Marco Arment, az Instapaper üzemeltetője nem tudott kapcsolatba lépni a virginiai szerverével. Mivel a szolgáltatás több szerveren fut, ezért a kiesés miatt nem állt le, csak jelentős mértékben lelassult az alkalmazásuk. Ugyanez mondható el a Pinboard nevű szolgáltatásról, amelynek üzemeltetői kénytelenek voltak néhány funkciót lekapcsolni. A legrosszabbul a Curbed Network nevű New York-i kiadó járt, amelynek a portálja teljesen elérhetetlenné vált.

Osztroumov és kollégái először műszaki problémára gyanakodtak, s csak azután értesültek a történtektől, hogy a virginiai szerverközpont üzemeltetői tájékoztatták őket a razziáról. A vezető szerint az FBI egyértelműen "nem túl profi módon" dolgozott. Mivel az iroda pontosan tudta az IP-címeket, ezért nem lett volna nagy munka kideríteni, hogy melyik szerverek lehetnek fontosak. A Szövetségi Nyomozó Iroda egyelőre nem reagált a kritikákra.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások