Kínai megfigyelő rendszer épül amerikai segítséggel

Kínai megfigyelő rendszer épül amerikai segítséggel

2011. július 6. 16:31, Szerda
Helyi vállalatok a Cisco és több más amerikai társaság, többek között a Hewlett-Packard, bevonásával építi ki Csongking város térfigyelő rendszerét, amely félmillió kamerából áll majd.

A The Wall Street Journal cikke szerint a program keretében a Hikvision Digital Technology nevű helyi cég partnerként számít a Ciscóra. Az amerikai konszern szállít majd a "Békés Csongking" projekt számára 500 000 (!) videokamerát. A cél az, hogy a kínai városban - az új térfigyelő rendszernek köszönhetően - jelentős mértékben lecsökkenjen a bűncselekmények száma és az ott lakó 12 millió ember az eddiginél jóval békésebb körülmények között élhessen.

Az Egyesült Államok az 1989-es véres Tiananmen téri események után megtiltotta az amerikai vállalatoknak a bűnüldözést segítő technikai eszközökre kínai exportját. Ez a tilalom azonban nem vonatkozik a videokamerákra, mivel azok más, például közlekedés-ellenőrzési célokra is felhasználhatók. Okkal hangsúlyozta Mark Chandler, a Cisco jogásza a cég hivatalos blogjában, hogy ők szigorúan tartják magukat az exporttilalom előírásaihoz és nem fognak olyan technikai felszerelést Kínába szállítani, amely felhasználható az emberek elnyomására.


A The Wall Street Journal ugyanakkor azzal kapcsolatban nem közölt részleteket, hogy mennyire előrehaladottak a Hikvision és a Cisco közötti tárgyalások. Azonban nem csak a Cisco számíthat megrendelésre, hanem az Intergraph és a Hewlett-Packard is. Előbbi szállíthatja a rendszer működtetéséhez szükséges szoftvereket, míg a HP a szervereket és az adattároló egységeket. Eddig Csongkingben egyébként 300 000 térfigyelő videokamerát szereltek fel, ezek közül hivatalosan 15 000 felvételeihez férhet hozzá a helyi rendőrség és a kínai kormány. A mostani beruházás elsődleges célja a rendszer felújítása és bővítése, mivel a hálózat már elavult.

A több százezer készülék 400 négyzetkilométernyi területet felügyel majd. A program összesen 2,4 milliárd dollárba kerül. 800 millió dollárt biztosít a város, a többi magánforrásokból származik. Hu Yangzhong, a Hikvision elnöke elmondta, hogy a videokamerák egy részét a helyi lakosok fogják felszerelni.

A Ciscót rendszeresen bírálatok érik amiatt, mert segít az elnyomó hatalmaknak, elsősorban Kínának. A Human Rights Law Foundation (HRLF) emberi jogi szervezet májusban jogi eljárást kezdeményezett az amerikai vállalat ellen, mondván az segítséget nyújtott a kínai kormánynak a kiberdisszidensek megtalálásában és üldözésében. Végül néhány beszédes adat: 2008-ban a Xinhua állami hírügynökség arról tudósított, hogy Pekingben 280 000 térfigyelő videokamerát tartanak nyilván. Összehasonlításul: Chicagóban 10 000, míg 2009-ig New Yorkban 8000 kamerát szereltek fel.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások