Valós időben ellenőrizné az internetet Svájc

Valós időben ellenőrizné az internetet Svájc

2011. augusztus 2. 18:36, Kedd
A svájci igazságügyi miniszter jelentős mértékben kiterjesztené az internet ellenőrzésének törvényi lehetőségeit. Az elképzelés szerint a szövetségi rendőrség a jövőben bármely telefonbeszélgetést lehallgathatná és bármely e-mailbe betekinthetne.


Simonetta Sommaruga
Simonetta Sommaruga javaslatcsomagja azonban nem elégszik meg ennyivel. A politikus kötelezné a szolgáltatókat arra, hogy bármikor és bármilyen kérdésben együttműködjenek a hatóságokkal, így azok munkatársai bármikor és bármilyen adathoz, illetve információhoz hozzáférhetnének. Ezek az adatok lehetnének vezetékes és mobil telefonbeszélgetések, e-mailek, chatbeszélgetések, online keresések részletei, videók lekérdezése stb. A cél az internet valós időben történő ellenőrzése.

A javaslatcsomagot egy rendelet formájában vezetnék be, Sommaruga így akarja kikerülni a parlamentet, mivel nem tartja szükségesnek, hogy a kérdésben a testület döntsön. Az elképzelések a postai és távközlési forgalom ellenőrzéséről szóló rendeletet (VÜPF) változtatnák meg. A hatóságok rögzíthetnék, hogy ki és milyen készüléket vagy programot használ a kommunikációja során, továbbá a MAC-címeket és az eszközök azonosítószámait.

A Svájci Kalózpártot, a Svájci Internet-használói Csoportot és egy másik digitális érdekvédő csoportot tömörítő Digitális Társadalom nevű szervezet azonnal tiltakozott az ötlet ellen és attól tart, hogy Svájc egy időtartamában nem korlátozott távközlési adattárolást is bevezet, mindez azonban beavatkozást jelentene az emberek alkotmányban garantált alapvető jogaiba. Ráadásul azt sem szabad elfelejteni, hogy az ellenőrzés feltételeinek megteremtése hatalmas terheket róna az internetszolgáltatókra és a telefontársaságokra. E költségek miatt több száz kisebb szolgáltató akár meg is szűnhetne.

Az előterjesztést támadták a gazdasági szervezetek is. Az ICT Switzerland szóvivője közölte: egyetlen szó sem foglalkozik a dokumentumban az adatvédelemmel és teljesen homályos, hogy az állam mikor követelhetné a szolgáltatóktól a felhasználói jelszavak kiadását. A csoport kifogásolta továbbá, hogy senki sem hívta meg őket az egyeztetésekre. Szintén bírálta az elképzelést a Svájci Telekommunikációs Szolgáltatók Szövetsége. Ruedi Noser helyi politikus pedig hangsúlyozta: a javaslatcsomag olyan módszerek technikai előfeltételeit teremtené meg, amelyek törvénytelenek és amelyeket korábban a svájci parlament teljesen egyértelműen elutasított.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások