Nem korlátozza a közösségi oldalakat a brit kormány

Nem korlátozza a közösségi oldalakat a brit kormány

2011. augusztus 28. 08:27, Vasárnap
Elállt korábbi szándékától a brit kormány, hogy a hónap eleji angliai zavargások miatt megvizsgálja, miként lehetne megakadályozni, hogy a rendbontók a közösségi weboldalak segítségével tartsák a kapcsolatot egymással.

A The Times című brit lap arról számolt be, hogy Theresa May belügyminiszter találkozott a jelentős közösségi weboldalak, így a Facebook, a Twitter és a BlackBerry képviselőivel, hogy megvitassák, milyen szerepet játszottak az oldalak az angliai rendbontások elterjedésében. Két héttel korábban David Cameron miniszterelnök azt mondta, a rendőrséggel és az érintett oldalakkal együttműködve megvizsgálják, "helyes lenne-e megakadályozni a kommunikációt ezeken a weboldalakon, ha tudjuk, hogy ott erőszakra, rendbontásra és bűncselekményekre buzdítanak". Az egyórás találkozón Theresa May azonban azt mondta a weboldalak megjelent képviselőinek, hogy "erről csak rövid ideig volt szó", és már nem terveznek ilyen lépéseket.

Az egyeztetésen inkább arra összpontosítottak, hogy miként használhatná hatékonyabban a rendőrség a Facebook és a Twitter oldalakat a munkájához és a vészhelyzetekben. Mint a belügyminisztérium szóvivője fogalmazott, "a találkozón arról tárgyaltak, hogyan lehetne szorosabbá tenni a rendvédelem és a közösségi hálózatok együttműködését". A zavargások idején a rendőrség azt fontolgatta, hogy teljesen leállítja ezeknek a weboldalaknak a működését, és "habár ez technikailag lehetséges volna, egy ilyen lépés hatalmas kockázatot jelentene Nagy-Britannia hírnevére nézve, hiszen az efféle intézkedéseket általában olyan autoriter hatalmakkal kapcsolják össze, mint Kína" - mutat rá a lap.


A hónap eleji angliai zavargások ügyében még akár két évig is nyomozhatnak a rendőrök, mivel 40 ezer órányi felvételt kell végignézniük a rendbontásokról, és azt ígérték, minden elkövetőt felkutatnak. Az összetettebb ügyek a bonyolultabb bírósági tárgyalások miatt akár még évekig is elhúzódhatnak. A Scotland Yard eddig több mint 2000 embert vett őrizetbe a zavargások miatt, és arra figyelmeztetett, hogy "még messze a munka vége". Miután korábban rengeteg bírálatot kapott a köztéri kamerák rendszerének kiépítése, a rendőrség úgy érezheti, a történtek végre rácáfoltak a kritikákra - mutat rá a lap. Eddig több mint hatszáz felvételt tettek közzé a rendbontókról, és egyes képeket óriás kivetítőkön is bemutattak.


Nagy-Britanniában összesen 1,85 millió köztéri kamera működik, további 1,7 millió kamerát magánszemélyek vagy vállalatok használnak, csaknem 33.500 kamerát pedig az önkormányzatok szereltettek fel. Csak a tömegközlekedést mintegy 115 ezer kamera figyeli. Kevin Concannon, a londoni rendőrség nyomozója elmondta, hogy a felvételek elemzésekor segítségükre van, hogy a rendbontók gyakran csak közvetlenül az előtt tették fel a kapucnijukat vagy egy sálat az álcázásukra, mielőtt beléptek volna egy üzletbe, hogy kifosszák. "Aztán 50 méterrel távolabb már meg is szabadultak az álcától, vagy beszálltak egy autóba, amelynek a felvételeken jól kivehető a rendszámtáblája" - fejtette ki.

A kormánykoalíció egyetért abban, hogy a köztéri kamerák használatának esetében további szabályozásra van szükség, de elismerik, hogy a rendszer hatalmas segítséget jelent a rendőrségnek. A belügyminisztérium ígérete szerint ezt is figyelembe veszik az újabb szabályozás kidolgozásánál, amelyről hamarosan tárgyal a parlament alsóháza.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások