A tengerentúlon nő az e-könyvek ára

A tengerentúlon nő az e-könyvek ára

2011. szeptember 13. 17:26, Kedd
Az Egyesült Államokban emelkedik az elektronikus könyvek ára. A folyamatot a kiadók gerjesztik, ugyanis a plusz bevételekkel akarják kompenzálni a nyomtatott kiadványok előállítási költségeit.

A The Wall Street Journal arról számolt be, hogy a nyomtatott könyvek nyomdai és egyéb költségei folyamatosan növekednek, ezért a kiadóknak valamilyen új bevételi forrás után kell nézniük. Ekkor merült fel az az ötlet, hogy emeljék fel az e-könyvek árát. A folyamat hátterében az Amazon áll, amely az árpolitikájával gyakorlatilag kényszerhelyzetbe hozta a cégeket. "Amennyiben az e-könyvek ára 99 cent körül alakul, akkor ez nagyon rossz a számunkra" - utalt az Amazon gyakorlatára az egyik kiadó menedzsere.


A kiadók el akarták kerülni a zeneipar sorsát, ezért úgy döntöttek, hogy emelik e-könyveik árát. A döntést a hat legnagyobb amerikai kiadó és az Apple közösen hozta meg. Az új modellben a kereskedők az eladási ár 30 százalékát kapják meg, a többi pénz a kiadókhoz folyik be. A megkötött megállapodásban rögzítették azt is, hogy a kereskedők nem csökkenthetik az áraikat a kiadók tudta és beleegyezése nélkül. A döntés óta az e-könyvek ára folyamatosan nő. Míg korábban egy az Amazon rendszerében hirdetett kötet 9,90 dollárba került, addig ugyanaz a mű most már akár 16,99 dollárba is kerülhet. Az áremelkedés túlzó mértékű, mivel számítások alapján a kiadók már 12,99 dolláros árnál is nyereséget termelnek.

Az Egyesült Államokban tavaly 878 millió dolláros bevétel keletkezett az e-könyvek és a digitális formában értékesített művek eladásából. A kiadók összes forgalma pedig elérte a 27,9 milliárd dollárt. A cégek számára az e-kötetek piacra dobása nem jelent komoly költségeket, hiszen nincsenek nyomtatási és csomagolási kiadások sem. Ugyanakkor a mostani döntés könnyen az Amazon malmára hajthatja a vizet, amely az alacsony árainak köszönhetően növelheti a forgalmát és a bevételeit. Azt csak remélni lehet, hogy az európai könyvkiadók nem veszik át az amerikai cégek példáját és a kontinensünkön nem fog nőni a közeljövőben az e-könyvek ára.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások