Készülőben az új Star Trek-sorozat

Készülőben az új Star Trek-sorozat

2011. szeptember 13. 20:00, Kedd
Majdnem napra pontosan 45 éve mutatták be Amerikában az első Star Trek-sorozatot és lehet, hogy jövőre végre képernyőre kerül egy új Star Trek-széria.

Szükség van egy új Star Trek-sorozatra?
Igen, nagyon.
Dehogy, maximum a hátam közepére.
1987 és 2005 között jó idők jártak a Star Trek, azaz az Űrszekerek (jajj!) rajongói, hiszen ezen időszak alatt mindig volt képernyőn legalább egy Star Trek-sorozat, s a jogtulajdonos időről-időre még egy-egy mozifilmmel is előállt. A mozifilmek iránti érdeklődés azonban idővel apadni kezdett, mintegy jelezték, hogy hanyatlóban van a franchise. Most viszont lehet, hogy ismét felélesztik Gene Roddenberry univerzumát a tévéképernyőn is.


Az eredeti Star Trek 1966-ban indult és 3 évadon át okozott kellemes perceket a rajongóknak. A sorozat megszüntetése után azonban jó ideig csak viszonylag sikeres filmeknek örülhettek a fanatikusok: 1979-ben, 1982-ben és 1984-ben. 1986-ban nagy áttörést jelentett a Leonard Nimoy által írt és rendezett Star Trek 4. - A hazatérés, mely 110 millió dolláros bevételével a legsikeresebb ST-filmmé vált, ezt követően pedig 1987-ben az amerikai CBS csatorna elkezdte adni a Star Trek - Az új nemzedéket, melynek premierjét 27 millióan követték figyelemmel. A számok magukért beszéltek.

A franchise népszerűsége tehát ismét az egekben volt, épp ezért volt meglepő, hogy az 1989-es, William Shatner által írt és rendezett Star Trek 5. - A végső határ hatalmasat bukott és a producerek szerint majdnem a franchise-t is bedöntötte. (Az 52 milliós amerikai bevétel az egyik legsikertelenebb Star Trek-filmmé tette.) Szerencsére ez nem történt meg, a 91-es és 94-es filmek pedig már a régiek szintjén teljesítettek, s két újabb Star Trek-tévésorozat is elindult: 1993-ban a Deep Space Nine, míg Az új nemzedék befejezésével 1995-ben a Star Trek: Voyager.


A Voyager után egy évvel a Star Trek 8. - Kapcsolatfelvétel 92 milliós amerikai bevételével jelezte, hogy az ST-univerzum továbbra is prosperál, s még a filmes fronton bekövetkezett William Shatner - Patrick Stewart-váltást is elfogadják a rajongók. A készítők sem fogták vissza magukat, hiszen 1998-ban érkezett a 9. Star Trek-mozifilm, az Űrlázadás, mely ugyancsak szolid siker aratott, azonban az ezredvég környékén ismét elkezdett halódni a franchise. 2001-ben Star Trek: Enterprise-szal próbáltak életet lehelni a Star Trek-be, valamint a 2002-es Star Trek 10. - Nemezis című mozifilmmel. A sorozat mindössze 4 évadon át volt képernyőn, a végefelé igen gyenge nézettséggel ment, s a film is csúnyán megbukott, 43 milliós amerikai bevételével minden idők leggyengébben teljesítő alkotása lett az ST-szériából, így az univerzum sorsa egy időre megpecsételődött.

Fura, nélkülözésekkel teli évek köszöntöttek a Trekkie-kre, hiszen 2005-től kezdve több éven át tetszhalotti státuszban leledzett sorozatuk a tévét tekintve, s 2002 óta a filmeket sem erőltették a készítők. Az első reménysugár 2009-ben tűnt fel a multiplexekben, amikor J.J. Abrams olyasmire vetemedett, amitől sokan óvták: rebootolta a Star Treket, s elkészítette minden idők legsikeresebb Star Trek-mozifilmjét. Amerikában 258, a világ többi részén pedig 128 millió dollár bevételt hozott a reboot, s a Star Trek divatosabb lett, mint valaha. (Más kérdés, hogy az alkotók elfoglaltsága miatt az eredetileg 2011-re, majd 2012-re tervezett második rész lehet, hogy 2013-ra fog csúszni...)


Hiába azonban a mozis siker, ahhoz, hogy tévés szinten komolyabban felmerüljön témaként a Star Trek, egészen 2011-ig kellett várni. A New York Post információi szerint ugyanis elképzelhető, hogy nemsokára, vélhetően jövőre ismét képernyőre kerül az ST. David Foster, akit legtöbben a Csillagközi romboló (Battlestar Galactica) stáblistájáról ismerhetnek, elkezdett egy új Star Trek-sorozatot előkészíteni, s annak alapötletét előterjesztette a CBS csatornának. A csatorna reakciója egyelőre nem ismeretes, de igenlő válasz esetén Foster elkészítheti a pilot forgatókönyvét, azonban annak leforgatásáról már csak jövő év elején döntene a megbízó.

Hány Star Trek-sorozatot néztél?
Egyet sem.
Csak egyet.
Kettôt-hármat.
Négyet.
Mindegyiket.
Forgatókönyv és a csatorna visszajelzése nélkül egyelőre nem nagyon lehet tudni, hogy milyen is lehetne az új Star Trek-sorozat, így csak Foster interjúrészleteire lehet támaszkodni. Ő többek között azt mondta el, hogy sorozata, ha megvalósul, akkor a Voyager utáni időszakban játszódna, s a részletekkel nem lenne gondja, ugyanis a koncepciót már részletesen kidolgozta, a főbb történéseket 5-7 évadra előre ismeri, sőt, még a finálét is felvázolta magának - a célja több generációra előre letenni egy új Star Trek alapjait. Haladva a korral Foster természetesen az előző sorozatokénál sokkal fiatalabb legénységben gondolkodik, s az abszolút multikulturális lenne, nem csak emberekből állna, hanem klingonokból, ferengikből, vulkániakból és trillekből is.

A rajongók tehát továbbra is járják a Star Trek-találkozókat és reménykednek. Azonban szinte biztos, hogy egy Star Trek-sorozat sorsa nem a rajongókon fog múlni, hanem az átlagnézőkön, azokon, akik a mozis rebootot is sikerre vitték.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások