A webes cégeknek komolyan kellene venniük az adatvédelmet

A webes cégeknek komolyan kellene venniük az adatvédelmet

2011. szeptember 23. 00:04, Péntek
Az IT-legendának számító Jon Callas bírálta a Google-t és a Facebookot, mondván: ideje, hogy komolyabban vegyék az adatvédelmet. Amennyiben nem ezt teszik, úgy a világ kormányai kénytelenek lesznek beavatkozni a jelenlegi folyamatokba, ami súlyos következményekkel járhat az egész IT-ágazat számára.

Jon Callas - a PGP Corporation társalapítója - elsősorban a Facebook, a Google és a Twitter adatvédelmi politikáját bírálta. "Amennyiben a szolgáltatók változatlan formában folytatják a jelenlegi tevékenységüket, úgy azzal az internet innovációs képességét fogják veszélyeztetni. Amennyiben ezek az internetes cégek nem kezdik el nagyon gyorsan komolyan venni az adatvédelmi kérdésekben közösségeik tagjait, vagyis a felhasználókat, akkor a tagok elhagyják őket és azokhoz fognak átpártolni, akik hallgatnak rájuk: a kormányokra. A kabinetek pedig erősebbek, mint az összes webes vállalat együttvéve. Az állami beavatkozás és ellenőrzés azonban jelentős mértékben le fogja lassítani a technológiai fejlődést és a kreatív embereket más ágazatba száműzi majd. Az elefántok összetörik az üvegeket és a kormányok elefántok. Ez az eseménysorozat azt eredményezné, hogy a jelenlegi formájában ismert Szilícium-völgy eltűnne" - jelentette ki Jon Callas.

Az elismert szakember sietett leszögezni, hogy ha erre a lépésre sor kerül, az kizárólag a Google és a Facebook hibája lesz. Ezek a cégek ugyanis nem kezelik ügyfélként a felhasználókat, akiknek végül nem lesz más lehetőségük, mint a távozás és a politikusoktól való segítségkérés. Callas egyébként különösen a Google+ szolgáltatást támadta, mivel a Google bejelentette, hogy a regisztrálni akaró személyek nem használhatnak álneveket, kötelesek a valódi nevüket megadni.

"Ezt a drákói szigort csak egyetlen dologgal lehet indokolni: a Google különösen meg akarta könnyíteni, hogy az ügyfeleit gyakorlatilag termékekként nyújthassa át hirdetési partnereinek. Ezzel önmagában nem lenne semmi probléma, ha a társaság tisztességesen járna el, azonban a Google+ esetében erről nincs szó. Vannak olyan technikák, amelyek segítségével nyomon lehet követni a felhasználókat és össze lehet azokat gyűjteni, függetlenül attól, hogy milyen álnevet használnak. Mindez azonban úgy történik, hogy az illető magánszférája érintetlen marad. A szakértők bemutatták ezeket a megoldásokat a Google vezetőinek - ezt onnan tudom, hogy sok embert ismerek a Google csapatában. De a vezetők másként döntöttek" - tette hozzá Callas.

A szakember végül leszögezte: a felhasználóknak nincs választásuk, hiszen ezen a piacon nincs sok konkurense a Google+ és a Facebook szolgáltatásának. Igazi piaci verseny nélkül a két cégre nem is nehezedik nagy nyomás, ennek hiányában pedig a vállalatok könnyebben lemondanak arról, hogy tisztességesen kezeljék az ügyfeleiket. De ha a kormányok közbeavatkoznak, akkor már túl késő lesz a Google és a Facebook számára.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások