A Google is a beszédvezérlésre összpontosít

A Google is a beszédvezérlésre összpontosít

2011. október 12. 16:56, Szerda
A Google sem akar lemaradni az Apple mögött és szintén egy beszédvezérlési funkción dolgoznak, amit az Android operációs rendszerbe fognak integrálni. Évek óta jelen vannak a területen.

Az Apple október 4-én mutatta be az iPhone 4S típusú készüléket és Phil Schiller ekkor prezentálta az eszköz egyik legfontosabb funkcióját, a beszédfelismerést is. A Siri nevű funkció lényege, hogy az iPhone 4S megérti a tulajdonosát, függetlenül attól, hogy egy kérdést miként tesz fel. A Siri nem csak az időjárással, az éttermekkel, az időpont-egyeztetésekkel, a mértékegységek átkonvertálásával vagy a részvényárfolyammal kapcsolatos információk lekérdezésekor jelenthet hasznos segítséget, hanem akár üzenetek felolvasására, sőt diktálásra is használható. A Sirit közvetlenül az iOS-ba integrálták és egyelőre három nyelven (angol, francia, német) lesz elérhető.

Nos, a Google máris reagált a fejlesztésre és a cég nagy-britanniai fejlesztőközpontjának legfontosabb munkatársát azonnal a társaság központjába rendelték. Dave Burke szakterülete pont a beszédfelismerés, évek óta foglalkozik a kérdéssel, számos tudományos munkát tett le az asztalra és kivételes programozónak számít.


A Google 2008-as (!) videója a hangfelismerésről

Burke 2007 óta a Google munkatársa. Korábban egy dublini beszédfelismerő szoftvereket fejlesztő stúdió alkalmazottjaként dolgozott, innen került át a Google 80 fős londoni csapatához, amelynek tagjai az Androidot futtató okostelefonok részére készítenek különböző alkalmazásokat. Burke a csoport vezetője lett és az ő munkái alapján jöttek létre a legsikeresebb Androidon futtatható szoftverek, köztük a Maps, az e-mail vagy az integrált kereső. Előfordult, hogy egy London - Tokió repülőúton 12 óra alatt elkészített egy mobil programot.

A jövőben Burke az Andy Rubin vezetése alatt működő Android-részlegnél fog dolgozni. Ugyan az Androidban már jelenleg is van beszédfelismerés, azonban ez még közel sem olyan kifinomult, mint a Siri. Emellett nem csak a felismerés pontosságán kell javítani, hanem a beszédvezérlést is meg kell valósítani. Az érintőképernyők térhódításával ezek a beviteli funkciók egyre fontosabbá válnak és érthető, hogy a Google ezen a területen sem akar lemaradni az Apple mögött.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások