Kínai hackerek zavartak meg amerikai műholdakat

Kínai hackerek zavartak meg amerikai műholdakat

2011. október 28. 15:19, Péntek
Ismeretlen személyeknek több alkalommal is sikerült két amerikai műhold működését megzavarni. Ez derült ki az Egyesült Államok Kongresszusának egyik tanácsadó testülete által készített jelentéséből.

A támadásokra még 2007-ben és 2008-ban került sor és nem azonosított hackerek hajtották végre őket. Az elkövetők minden bizonnyal Kínából származtak. A jelentésből a Bloomberg gazdasági hírügynökség idézett. A dokumentumot az amerikai-kínai kereskedelmi kapcsolatok növekedésének biztonsági következményeit vizsgáló bizottság (USCC) készítette el és várhatóan novemberben fogja nyilvánosságra hozni. Az egyelőre nem derült ki, hogy az elkövetők milyen módszerekkel tudták megzavarni a két műhold, a Terra AM.1 és a Landsat-7 működését, az azonban ismert, hogy 2007-ben és 2008-ban összesen négy alkalommal került sor ilyen akciókra. Az egyes üzemzavarok több percesek voltak. A NASA mind a két műholdat klímafigyelési célokra használja. A támadók egy norvégiai állomás rendszerét támadták meg és így tudták átmenetileg hozzáférést szerezni a műholdakhoz.

"Az ilyen üzemzavarok nagy fenyegetést jelentenek, különösen akkor, ha a műholdak kritikus fontosságú funkcióit érintik. Egy műhold irányításának megszerzése lehetővé tenné a támadó számára, hogy megrongálja vagy akár meg is semmisítse az eszközt. Emellett az illető meggátolhatná, gyengíthetné vagy manipulálhatná a műhold adattovábbítási folyamatait" - idézett a Bloomberg az anyagból. A testület minden esztendőben megjelenteti jelentését és ezekben felsorolja az Egyesült Államok különböző infrastruktúrái ellen végrehajtott támadásokat is. A bizottság tavaly azzal vádolta meg Kínát, hogy 18 percre titokban a saját szervereire irányította át az amerikai online forgalom egy részét, mely ugyanakkor nem volt bizonyítható.


A Landsat-7 fotója Washingtonról

Idén áprilisban vált ismertté, hogy komoly hiányosságok vannak a NASA számítógépes rendszerében. Paul Martin, a NASA fővizsgálója megállapította, hogy a hivatal számítógépes rendszereit nem védik megfelelően az internetes támadások ellen. A dokumentum legmegdöbbentőbb megállapítása, hogy egy külső támadó elvileg nem csak betörhet a hálózatokba, hanem akár egy űrjármű feletti irányítást is megszerezheti. Néhány nappal ezután derült ki, hogy egy hacker sikeresen betört az Európai Űrügynökség (ESA) egyik szerverébe és onnan számos adatot szerzett meg. A hivatal ugyanakkor próbálta bagatellizálni a dolgot.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások