Az internet szabadsága mellett állt ki a brit külügyminiszter

Az internet szabadsága mellett állt ki a brit külügyminiszter

2011. november 4. 18:23, Péntek
Wiliam Hague brit külügyminiszter a kibertérről rendezett londoni konferencián szólalt fel egy olyan világháló mellett állt ki, amelyre nem a cenzúra és az ellenőrzés jellemző.

A politikus beszédében kiemelte: a szabad véleménynyilvánítást és az információkhoz való szabad hozzáférést világszerte online is lehetővé kell tenni. Hague hangsúlyozta, hogy az emberi jogok univerzálisak, a kulturális különbségek nem jelenthetnek kifogásokat arra, hogy ezeket a jogokat bármely állam is korlátozza. Ugyanígy nem lehet egy kisebbség, a terroristák, illetve a bűnözők elleni harc hivatkozási alap a cenzúra bevezetésére vagy alkalmazására.

Szerinte az internet nem különül el a társadalomtól, éppen ezért nem is lehet külön rendszerként tekinteni rá. Sokkal inkább a társadalom részét képezi és visszatükrözi az ott zajló folyamatokat, történéseket. Ezt a technikát éppúgy fel lehet használni jó célokra, mint ahogy vissza is lehet élni vele. Lehetővé teszi a véleménynyilvánításokat, de akár elnyomásra is használható. Ugyanakkor a valódi világban nem elfogadott viselkedési formák a kibertérben sem elfogadhatók.


William Hague

Hague beszédét közel sem fogadta osztatlan elismerés. Az Index on Censorship brit szervezet közleményében bírálta a brit külügyminisztert azért, mert a kormánya kétszínű. Miközben Hague a véleményszabadság mellett áll ki, a szigetországi kabinet - ifjúságvédelmi és szerzői jogi megfontolásokból - szigorúbban szabályozná, hogy a felhasználók milyen tartalmakhoz férhetnek hozzá. Emellett a kormány azt is tervezi, hogy hatékonyabban lép fel a terrorizmus ellen és ennek szintén az emberi jogok látnák a kárát. A közlemény aláírói között van Cory Doctorow, Jevgenyij Morozov, Simon Davies, a Privacy International igazgatója és Jim Killock, az Open Rights Group ügyvezető igazgatója.

A londoni Kibertér Konferencián politikusok, cégek vezetői, nem kormányzati szervezetek képviselői és tudósok beszélgettek a kibertér kihívásairól és jövőjéről. A meghívott vendégek között volt Jimym Wales, a Wikipedia alapítója; Neelie Kroes európai uniós biztos; Howard Schmidt, az amerikai elnök kiberbiztonsági ügyekért felelős koordinátora; Harry van Dorenmalen, az IBM európai vezetője; Eugene Kaspersky biztonsági szakértő és Rod Beckstrom, az ICANN első embere. Hillary Clinton amerikai külügyminiszter ugyanakkor jelezte, hogy családi okok miatt nem megy el a rendezvényre.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások