Megdöbbentő mennyiségű filmet láthatunk decemberben

Megdöbbentő mennyiségű filmet láthatunk decemberben

2011. december 7. 00:55, Szerda
Az év egyik legjobb filmje, egy überlátványos scifi, egy totál kész horror, valamint az év legrosszabb filmje és a világ két legfeleslegesebb folytatása is érkezik.

Melyik decemberi hazai mozis
premier érdekel legjobban?
Mission: Impossible 4 (43%)
A legsötétebb óra (20%)
Csizmás, a kandúr (7%)
A többi közül valamelyik. (7%)
Rumnapló (6%)
Az ember tragédiája (5%)
Az élet fája (4%)
Trancsírák (3%)
Fifti-fifti (2%)
Jack és Jill (2%)
SOS Love! (1%)
Összesen 460 válaszadó.
Minőség tekintetében a februárnál ritkán van erősebb hónap, mennyiség tekintetében azonban úgy tűnik, hogy december fog nyerni. Meg sem merjük számolni, hogy hány film jut az öt decemberi csütörtökre, jobb, ha nem is húzzuk az időt és belevágunk, hiszen elsején, azaz múlt héten az első turnus már be is mutatkozott. Amerikát ezúttal négy filmet képviselte, de ezek meglehetősen eltérőek voltak. Az Álcák csapdája (The Double) Richard Gere-rel inkább videótékákra áhítozó krimi benyomását kelti, a Barney és a nők (Barney's Version) viszont bár közérthető, de mégis az artmozik közönségének szerezhet örömöt remek alakításaival. Akik nagy sztárt akarnak látni, azok megnézhetik a Rumnaplót (The Rum Diary) Johnny Deppel, azonban a Hunter S. Thompson regénye alapján készült film a hírek szerint nyomába sem ér a Félelem és reszketés Las Vegasban című opusnak. Negyedik amerikai jelentkezőként a Shrek-spinoff Csizmás, a kandúrt (Puss in Boots) kell említenünk, hátha valakit kielégít a 80 perces játékidő. Amerikán kívülről láthatjuk múlt csütörtök óta a lengyel, tavalyi Velence-kedvenc Ölésre ítélve (Essential Killing) című Rambós thrillert, valamint a balkáni viszonyokat remekül lefestő bosnyák-szerb Szent György lelövi a sárkányt (Sveti Georgije ubiva azdahu), mely 1912-ben, az első balkáni háborúval indítja történetét és roppant tanulságosra sikeredett.


E hét csütörtökétől, azaz nyolcadikától újabb hat filmet láthatunk itthon. Ezek közül kiemelésre a Szilveszter éjjel (New Year's Eve) érdemes, hiszen világpremier, Gary Marshall rendező elkészítette a sokszereplős Valentin napot pepitában, más tematikával, de az Igazából szerelem első helye nem forog veszélyben. A Brad Pitt főszereplésével készült Pénzcsináló (Moneyball) hazai bemutatása a baseballos történet miatt igazi meglepetés, azonban így sokkal többen láthatják az idei év egyik Oscar-jelölésre esélyes közönségfilmjét. Szokatlan dolog, de két új magyar filmet is láthatunk e héttől: Jankovics Marcell élete elmúlt 20 évében dolgozott Az ember tragédiája animációs változatán - kérdés, hogy hányan ülnek be egy két és fél órás rajzolt filmre. Szomjas György pedig 30 éve készítette el a Kopaszkutyát, aminek most láthatjuk a kvázi folytatását, a dokumentarista Kopaszkutya kettőt Hobóékkal. Jól csengő nevekkel, Magyarországon forgatták az angol Diótörőt (The Nutcracker in 3D) - kérdés, hogy a világszerte nem sok embert érdeklő alkotás itthon becsábítja-e a mozikba a családokat? Csak mert a heti hatodik premier, a macedón Anyák (Majki), címe ellenére sem családi film, hanem egy három különböző történettel operáló bűndráma, mely a végére mégis nagyon szépen összeáll egésszé. Bár ezt sajnos csak kevesen fogják megtudni.


Akár azt is mondhatnánk, hogy december 15-től szusszanhatunk, hiszen mindössze 5 filmet kell megnéznünk, sőt, nem is kell mindegyiket, hiszen három közülük folytatás, s az előző epizódok alapján meg lehet ítélni, hogy melyik érdemes a kitüntetett figyelemre. Az Alvin és a mókusok 3. (Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked) a gyerekeket nyűgözheti le, a Mission: Impossible: Fantom protokoll (Mission: Impossible - Ghost Protocol) a látványos akciófilmeket kedvelőket, főleg, hogy a nagyszabású jeleneteket IMAX-kamerákkal vették fel, így végre itthon is lesz értelme IMAX-moziba jegyet váltani. A harmadik folytatásfilm a magyar S.O.S. Love! - Az egymillió dolláros megbízás lesz, ráadásul 3D-ben, de nem sikerült kideríteni, hogy kik tartoznak a célközönség körébe. A futottak még premierek között ott lesz a nyáron a bemutatók között eltűnt, díjkiosztókon jól szereplő Az élet fája (The Tree of Life), valamint a Barátom, Ágoston (Knerten), mely egy norvég családi kalandfilm.


A hazai filmforgalmazók nem könnyítik meg az ünnepeinket, hiszen 22-től újabb hat filmet mutatnak be, s ezek között pár igazi csemege is lesz. Hollywood egy jópofa és nem kisfiúknak való rákos dramedy-vel, a Fifti-fiftivel (50/50) jelentkezik, valamint egy újabb felesleges folytatással, az odakint hatalmasat zakózó Táncoló talpak 2-vel (Happy Feet Two). A két fiatalokra utazó film mellett éppen ezért elég fura, hogy másik két alkotás is a 18-49 éveseket és a tiniket veszi célba: A legsötétebb óra (The Darkest Hour) egy 3D-s, látványscifi lesz erős orosz beütéssel és idegeninvázióval, míg a Trancsírák (Tucker & Dale vs. Evil) az elmúlt évek egyik legjobb alapötletére építő horrorkomédia. És, ha mindehhez hozzávesszük, hogy láthatjuk A Filmet, Amely A Világon Egyedüliként Leverte Az Új Alkonyatot, azaz a francia Életrevalókat (Intouchables), akkor be is zárul a kör, s kint marad a hét vesztese, az orosz Elena (Elena), amely a Visszatérést készítő Andrej Zvijágintszev új filmje lesz.


Az év utolsó csütörtökére írd és mondd 8 premierfilm maradt. A nézők minden bizonnyal a "ha ütnének, akkor sem"-kategóriájú Jack és Jillt (Jack and Jill) fogják elsősorban választani, hiszen nagy vetélytársa nem igazán fog akadni. Persze nem minőség, hanem populáris mivolt tekintetében. Pedig a Géppisztolyos prédikátor (Machine Gun Preacher) rendezője Marc Foster, azonban a Gerard Butler főszereplésével készült film sokkal komolyabb és érzelmesebb annál, amit a cím sugall. Ha Finnország, akkor csakis Aki Kaurismäki, tőle kerül bemutatásra az Oscar-esélyes, keserédes Kikötői történet (Le Havre). A további premierek között lesz spanyol komédia (Laza esküvő (Primos)), jópofának tűnő, törökös német komédia (Almanya, a török paradicsom (Almanya - Wilkommen in Deutschland)), erőszakos izraeli dráma (A rend őre (Ha-shoter)), egy Arany Pálmára jelölt olasz, pápaválasztós dráma (Van pápánk! (Habemus Papam)), valamint egy másik megkapó olasz dráma, az Élet négyszer (Le quattro volte), ami egy öreg falusi pásztorról szól - kevés szereplővel, mélyen emberi történettel, párbeszédektől mentesen, szinte csak képekkel. Egy igazi élmény.


Aki pedig azt hiszi, hogy januárban megpihenhet, annak pár címszó: Suszter. Szabó. Baka. Kém. Jó, lesznek folytatások (Sherlock Holmes, Underworld) is, de ezúttal a két remake, A tetovált lány, valamint Az áruló feldolgozása fogja vinni a pálmát. Remélhetőleg.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások