A SpaceX már dokkolásra készül az ISS-sel

A SpaceX már dokkolásra készül az ISS-sel

2011. december 12. 20:02, Hétfő
2012 februárjában, hét hónappal az űrsiklók nyugdíjazását követően újra amerikai űrhajó kapcsolódhat a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS).

A 30 éves múltra visszatekintő űrsikló flotta júliusi kivonása után az USA az ISS partner nemzetekre kénytelen támaszkodni a rakomány és a legénység feljuttatásában. A függőség hamarosan enyhülhet a SpaceX-nek köszönhetően, újra lehetővé téve a rakomány szállítását az Egyesült Államoknak.

A NASA a hét végén erősítette meg a magán cég ember nélküli Dragon orbitális kapszuláinak egy valódi dokkolási és ellátmány szállító küldetésének repülését, ezzel sutba dobva az eredeti tervet, ami egy jóval kisebb kockázatú, a Dragon manőverezési képességeit tesztelő ISS átrepülési küldetést foglalt volna magába. Ez egy újabb küldetés követte volna, amiben már megkísérelték volna a nagyobb kockázatot rejtő dokkolási manővert is. A NASA és a SpaceX végül egy olyan tervezet mellett tette le a voksát, amin nyár óta vitáznak, összevonva a két különálló küldetést.

A Falcon9 rakéta és a Dragon kapszula egyenletes fejlődése arra ösztönözte a két felet, hogy a két manővert, az átrepülést és a dokkolást egyazon küldetésen belül hajtsák végre.

"Egy repüléssel teljesítjük mindkét küldetést" - nyilatkozott a SpaceX szóvivője. "Ha a küldetés sikerrel zárul, a SpaceX a következő repüléstől kezdődően megkezdi rakomány ellátási szerződésének teljesítését. Több hónapnyi NASA-val közös munka után szeretnénk megmutatni, hogy készen állunk a feladat teljesítésére."

A SpaceX és a NASA igyekszik hasznot húzni az ISS új dokkolási technológiájából. Ahelyett hogy a kapszula saját navigációs eszközeivel közelítené meg a nyomáskiegyenlített űrállomást, az ISS robotkarja ragadja meg, majd lassan ráhelyezi az űrjárművet az állomás dokkoló portjára. Ez jóval biztonságosabb megoldás a korábban megszokott közvetlen csatlakozásnál, amit először a japán űrügynökség HTV2 teherűrhajójával demonstráltak. Ezzel együtt az emberi Dragon repüléseket nem fogja a robotkar segíteni.

A február 7-én a floridai Cape Canaveralból induló küldetést csak részben tekintik kísérletinek, a fedélzetén több száz kilogramm ellátmányt is elhelyeznek, tájékoztatta a SpaceX a New Scientist tudományos folyóiratot.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások