Illegális másolatok miatt perlik írók az Apple-t

Illegális másolatok miatt perlik írók az Apple-t

2012. január 8. 21:26, Vasárnap
Kilenc kínai szerző komoly kártérítést követel az amerikai cégtől, mert az állításuk szerint illegális letöltésekként tette elérhetővé műveiket az App Store boltban.

Szerzői jogsértés vádjával illette az Apple-t kilenc kínai író, ezért az érintett alkotók összesen 1,88 millió dolláros kártérítést követelnek a tengerentúli társaságtól, mondván az illegális másolatokon közvetlenül az is keres, hiszen minden egyes letöltés után bevételhez jut. A vállalat részesedik a kópiákat áruló cégek bevételéből, a befolyó pénzek 30 százaléka üti a markát. Egy pekingi bíróság már el is fogadta a szerzők benyújtott keresetét. Bei Zhicheng, a Kínai Írók Egyesületének képviselője az Apple kínai üzletpolitikáját "tiszta lopásnak" minősítette, a szervezet éppen ezért azt követeli az almás cégtől, hogy készítse el az érintett művek szerzői jogi tanúsítványait, ezt azonban az amerikai társaság azonnal visszautasította.

"Kínában körülbelül 20 millió ember használja az Apple termékeit és az App Store boltot, de sokan közülük nem is tudják, hogy utóbbiban könyvek illegális másolatait kínálják nekik" - hangsúlyozta Bei Zhicheng. A helyzet annyira súlyos és az elérhető illegális kópiák száma olyan magas, hogy a könyvek szerzői már több millió dolláros veszteséget könyveltek el. A bírósághoz forduló kilenc kínai író, köztük Han Han, Li Chengpeng és Murong Xuecun, összesen 37 különböző mű esetében elkövetett szerzői jogsértés miatt pereli az Apple-t.

Kínában egyre komolyabban veszik a szerzői jogsértések és az illegális másolatok elleni harcot. A sorozatos szerzői tiltakozások miatt tavaly márciusban a legnagyobb kínai online keresőnek számító Baidu 2,8 millió illegális könyvkópiát törölt.

Az Apple egyébként aktívan foglalkozik mások kalózkodásával: a the Mac Observer beszámolója szerint feltört alkalmazások letöltési lehetőségeire mutató linkeket listáz az Apptrackr oldal, amelynek a napokban felszólító levelet küldött az Apple, kérve a jogsértő linkek eltávolítását. A felszólításra válaszul a weboldal "elköltöztette" a szervereit, remélve, hogy ezzel elkerülnek egy esetleges jogi felelősségre vonást. Az Apptrackr úgy véli, az oldal működése nem jogsértő, mivel az alkalmazásokhoz nem közvetlen, csak közvetett hozzáférést biztosít. Ilyenformán, mivel a kalózprogramok nem az oldal tárhelyeire vannak feltöltve, azok jogsértő volta miatt nem terheli őket felelősség. Ezzel szemben az Apple úgy látja, a weblap működésével ösztönzi a visszaéléseket, és mind a felhasználók kalózkodását, mind a feltört alkalmazások terjedését elősegíti.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások