A nosztalgia varázsában

A nosztalgia varázsában

2012. január 9. 15:04, Hétfő
Egy amerikai szoftverfejlesztő eddig több mint 120 számítógép-modellt gyűjtött össze. A kollekció értéke szinte felbecsülhetetlen, ezért a férfit sokan csak a nosztalgia-számítástechnika atyjaként emlegetik.

Erik Klein az elmúlt 35 év számítógépeit gyűjtötte össze és büszke arra, hogy szeret nosztalgiázni - honlapja gyakorlatilag 2004 óta nem változott. A gyűjtőszenvedélye azonban nem csak a számítógépekkel kapcsolatban nyilvánul meg, legalább ugyanígy keresi a régi PC-magazinokat is, amiket szintén nagy becsben tart.

"Különböző formában már az 1970-es évek közepe óta használtam számítógépeket. Az édesapám az IT-ágazatban dolgozott és néhány újságra előfizetett. Ezek között volt a Byte, a Creative Computing és a Datamation. Mindig elolvastam ezeket a lapokat és egy idő után ezért vetődött fel bennem, hogy magam is a számítógépekkel akarok foglalkozni. Miután elvégeztem az iskolát szoftverfejlesztő lettem. A gyűjtőszenvedélyem később alakult ki. Egyszer az eBay aukciós portálon felfedeztem, hogy meg tudom vásárolni az összes olyan régi számítógépet, amikről korábban olvastam és amiket mindenképpen ki akartam próbálni. Így megvettem ezeket a gépeket, megmentve őket a pusztulástól. Jelenleg körülbelül 120 számítógépes rendszerem van, emellett van több száz régi magazinom, használati útmutatóm, szoftverek és kiegészítők tömegei" - nyilatkozta Erik Klein.


A gyűjtő szerint ma a legtöbb számítógép nagyon hasonlít a többire, különösen igaz ez technikai értelemben. A többségükben vagy Intel vagy AMD processzor dolgozik, szabványosított alaplapjuk van, s az operációs rendszerük Windows, vagy Mac OS, vagy Unix/Linux. Még a szoftvereik is hasonlítanak.

30 évvel ezelőtt azonban egyáltalán nem ez volt a helyzet. Az egyes rendszerek a legkülönfélébb módon különböztek a többitől, beleértve a processzorokat, az operációs rendszereket, a billentyűzeteket, a meghajtókat és a szoftvereket. Amennyiben például valaki egy Apple II-t használt, akkor egy Atarin, egy Commodore vagy egy Radio Shack modellen már szinte alig tudott kiigazodni. Még azok a dolgok is, amiknek kompatibilisnek kellett volna lenniük egymással, például a Basic programnyelv, teljesen eltérőek voltak. Ez az egyediség nyűgözi le a mai napig.

"Néhány stílusjegytől eltekintve a mai modellek szinte teljesen megegyeznek a többi számítógéppel, ami nem csoda, hiszen több millió darabot készítenek belőlük. Nem igazán látok köztük klasszikus darabokat, talán csak a Macbook Airt és az első iPad készüléket tekintik majd valamikor olyan terméknek, ami fordulópontot jelentett" - vélte Erik Klein.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások