Baljós árnyak: ismét az elmúlt 20 év legnézettebb filmje lett itthon

Baljós árnyak: ismét az elmúlt 20 év legnézettebb filmje lett itthon

2012. február 15. 02:40, Szerda
1999 óta számított a Baljós árnyak című családi scifi a legnézettebb "újkori" mozifilmnek itthon, azonban jött az Avatar. Most egy hétvége elég volt a trón visszafoglalásához.

Van olyan film, amit megnéznél
megint moziban 3D-ben?
Van..
Nincs.
Itthon csütörtökön mutatta be (ismét) az Intercom a Star Wars I. rész: Baljós árnyak (Star Wars: Episode I - The Phantom Menace) című scifit, mégpedig abból az apropóból, hogy elkészült a film 3D-s konverziója. A Fox és a Lucasfilm a tervek szerint minden évben előáll egy 3D-sre konvertált Csillagok háborúja-epizóddal, melyek ezúttal kronologikus sorrendben kerülnének bemutatásra a mozikban. A 3D-sítés folyamatában az Industrial Light & Magic segít be, s a hírek szerint rettentő alapos munka során zajlott a kópiák átalakítása, nem csak pár hét alatt elkészített konverzióról van szó, mint például A titánok harca esetében.


A mostani akár kísérleti időszaknak is nevezhető, hiszen Hollywood rájött arra, hogy nem csak a magasabb helyárnak köszönhető pár plusz dollárt lehet megkeresni a 3D-s filmekkel, hanem pár tízmillió dollár befektetése révén régi klasszikusokat ismét be lehet mutatni - ezúttal térben. Persze mindez gondos tervezést igényel, hiszen a költségvonzat nem alacsony: a konvertálás is több tízmillió dollár lehet, s ezután következik a marketing, melyre ismét 20 és 50 millió között kell költeni. Így nyilvánvalóan csak akkor érik meg az újrapremierek, ha van rájuk megfelelő kereslet. Jelenleg ezt mérik fel.

Értelemszerűen Hollywood először nagy klasszikusokat választott ki 3D-sítésre: olyan filmeket, melyeket jó újra megnézni moziban - vagy éppen először, hiszen a bemutatójuk óta felcseperedőkre is gondolni kell. A Disney először 2009-ben kísérletezett a Toy Story 3 premierje előtt másfél évvel, amikor a sorozat első két részét lehetett megnézni 3D-ben, azonban ekkor még elmaradt a siker, a két rész összesen 30 millió dollár bevételt hozott. Tavaly a 3D-sített Oroszlánkirály azonban remekül prezentálta a 3D erejét és népszerűségét, hiszen csak Amerikában 94 millió dollárt termelt, aminek köszönhetően a Disney már be is lőtte 2012. januárjára A szépség és a szörnyeteg 3D-t, őszre pedig a Némó nyomában 3D-t. (Előbbi eddig Amerikában 46 millió dollárra volt jó.)


A Disney úttörősége nem meglepő, mivel utólag az animációs filmeket a legkönnyebb és leghatásosabb 3D-síteni - sokan ezért is tartják az Avatar 3D-jét szemfényvesztésnek, hiszen a film jórészt animált, így nem volt nehéz dolga Cameronéknak. Mindebből következik az is, hogy a rengeteg animációt használó Baljós árnyak is jó alany lehet egy ilyen konvertálásnak. Egyébként a premier első hétvégéjén Amerikában 23 millió, a világ többi részén 20 millió bevétel képződött az Anakinra kíváncsiaknak köszönhetően. (A következő 3D-s újrapremier a Titanicé lesz áprilisban.)

Mind az amerikai, mind a nemzetközi bevételeket elnézve, megállapíthatjuk, hogy sokan megnézték a 3D-s Star Warst, nyereséges is lesz a konvertálás, azonban közel sem durran akkorát, mint mondjuk az Oroszlánkirály - persze ettől még a film előre lépett az amerikai örökranglista ötödik helyére, s világviszonylatban is eljuthat addig. A papírformának megfelelően itthon sem volt túl nagy érdeklődés a Baljós árnyak 3D iránt, országszerte valamivel több mint 21 ezren nézték meg, ami erősen közepes nyitány. Azonban még ez a közepes nyitány is elég volt ahhoz, hogy az első rész 1 millió 196 ezer nézője az eddig uralkodó Avatar 1 millió 217 ezer nézőjét egy hajszállal megelőzze és visszahódítsa a rendszerváltás óta bemutatott legnézettebb film címét. Természetesen bevétel tekintetében az Avatar 1,72 milliárd forintja még mindig csúcs, ráadásul nem csak a rendszerváltás óta, hanem minden hazai premiert figyelembe véve.


Megnézed majd 3D-ben az 1977-es Star Warst?
Igen.
Nem.
Érdekességképp: az Aeon Flux adatai alapján 1990 óta a harmadik legnézettebb itthon bemutatott film a Nicsak, ki beszél (1,062 millió néző), a negyedik a Harry Potter és a bölcsek köve (1,034 millió néző), az ötödik a Titanic (1,020 millió néző), a további sorrend: Jurassic Park, A klónok támadása, A Gyűrűk Ura: A Gyűrű Szövetsége, Nicsak, ki beszél még! és Terminátor 2.: Az ítélet napja. Persze 1990 előtt már bőven voltak ezeknél jóval nagyobb nézettségű, összességében azonban csak pár tízmillió forintos bevételt hozó film, még az olyanok is, mint a Stallone-féle Kobra, melyet 1 millió 191 ezren néztek meg, Az ördög jobb és bal kezéről (1,215 millió néző) nem is beszélve. Még korábban, a 80-as évektől számítva (ekkoriak az utolsó megbízható adatok) egy Birodalom vissza vág majdnem 3 millió nézőt produkált, a két részre szabdalt Ben Hur pedig 5,5 milliót. Persze ezek a számok ugyancsak messze vannak az 1949-es Mágnás Miska 9,8 millió nézőjétől, valamint a külföldi fronton uralkodó Volt egyszer egy vadnyugat 8,7 milliójától - igaz utóbbit a két részes vetítés röpítette az élre. Egy részes filmként az 1956-os Vörös és fekete 6,5 millió nézője a legjobb a külföldi alkotások közül.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások