Vizsgálatot kezdeményezett a Foxconn ellen az Apple

Vizsgálatot kezdeményezett a Foxconn ellen az Apple

2012. február 14. 17:16, Kedd
A Fair Labor Association (FLA) nevű szervezet úgy döntött, hogy megvizsgálja a Foxconn üzemeiben uralkodó munkakörülményeket. Minderre a kaliforniai konszern kérésére kerül sor.

Az Apple közleményben jelentette be, hogy az FLA vizsgálatot indított a Foxconn gyáraival kapcsolatban. Az első ellenőrzésekre már sor is került a vállalat egyik shenzheni üzemében és azt is tudni lehet, hogy a chengdui létesítménybe is ellátogatnak majd a szervezet munkatársai. A Fair Labor Association az első vizsgálati eredményeket és ajánlásokat várhatóan már március elején nyilvánosságra hozza.

Azonban nem csak a Foxconn gyárait veszik majd górcső alá az FLA szakértői, hanem tavasszal a Quanta és a Pegatron üzemeibe is el fognak látogatni. Mindez azt jelenti, hogy az Apple termékeit készítő cégek 90 százalékát lefedik majd az ellenőrzések. A szervezet azt tervezi, hogy több ezer dolgozót kérdez meg a munka- és a lakáskörülményeikről. Az Apple tájékoztatása szerint a partnerei teljes mértékben együttműködnek az FLA munkatársaival. A Fair Labor Association megpróbálja a különböző területeken dolgozó vállalatokat a helyi és a nemzetközi munkaügyi törvények betartására ösztönözni. Emellett számos munkaügyi szabványt is előír, amiket a tagjainak kötelező betartaniuk.


"Meggyőződésünk, hogy a munkásoknak minden joguk megvan egy biztonságos és tisztességes munkakörnyezethez és éppen ezért arra kértük az FLA-t, hogy független szervezetként ítéljék meg a legnagyobb beszállítóinknál uralkodó körülményeket. A jelenlegi formájukban zajló vizsgálatok, annyira átfogóak és mindenre kiterjedőek, ami egyedülállóak az elektronikai ipar történetében. nagyra tartjuk, hogy az FLA beleegyezett abba a szokatlan intézkedésbe, hogy a jelentéseiben megnevezi az üzemeket" - mondta Tim Cook, az Apple vezetője. Li Qiang, a China Labour Watch alapító-igazgatója a South Morning China Postban nyílt levelet írt Tim Cooknak és ebben kifejtette: "Úgy gondolom, hogy nem csak néhány "rossz alma" van a beszállítói hálózatban, hanem egy a cég üzleti modelljében mélyen gyökerező problémáról van szó."

Az Apple nemrég két jelentést is nyilvánosságra hozott, ezek közül az egyik megnevezi az összes beszállítót, míg a másik a munkakörülményekkel foglalkozik és leírja, hogy az adott társaságok mit tettek a munkakörülmények javításáért és milyen szabálytalanságokat találtak náluk. Az utóbbi dokumentum készítői megállapították, hogy az Apple beszállítóinál előfordul gyerekmunka, rendkívül alacsonyak a fizetések és túl hosszúak a munkaidők.

Legutóbb Li Mingqi, a Foxconn egyik korábbi menedzsere azt állította, hogy az Apple-t kizárólag a termékeinek minősége és a gyártási költségek alacsonyan tartása érdekli. Li Mingqi szerint ezért a magatartása miatt az Apple ugyanúgy felelős az embertelen munkakörülményekért és a sorozatos halálos kimenetelű munkahelyi balesetekért, mint a kínai partnerei. Tim Cook úgy reagált: igazságtalanul vádolják őket. Az elmúlt évben 200 ellenőrzést hajtottak végre a partnereiknél és a meghozott intézkedéseknek köszönhetően több százezer munkás élet- és munkakörülményei javultak.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások