Oscar 2012: Itt vannak 2011 legjobb filmjei és színészei

Oscar 2012: Itt vannak 2011 legjobb filmjei és színészei

2012. február 27. 08:00, Hétfő
Nagyon ritkán nyer ennyire kevéssé nézett alkotás legjobb filmnek járó Oscar-díjat, mint idén, de legalább Amerika ismét az európai filmművészetet ismerte el.

Mi a véleményed a 2012-es Oscarról?
Nagyjából elégedett vagyok.
Ambivalensek az érzéseim.
Nem tudom, mi az az ambivalens, de jól hangzik.
Nem értenek hozzá, szinte mindenben mellélőttek
Az Oscar-díj kapcsán gyakran szoktuk leírni, hogy meglepetés nélkül hirdették ki az adott évek díjait, de azért általában akad egy-két kétesélyes kategória. Nos, az idei évben is csak ismételni tudjuk magunkat: nem volt meglepetés, minden fontosabb kategóriában az győzedelmeskedett, akinek a fogadóirodákban a legalacsonyabb szorzója volt, s akit előtte a szakma is a legesélyesebbnek vélt, s idén még a legszorosabb, női főszereplői kategória sem volt kétesélyesnek mondható.


Ezek alapján már kitalálható, hogy a legfontosabb kategóriában, a legjobb filmében, valamint az azzal kézzel fogva járóban, a rendezőiben, a francia The Artist - A némafilmes győzedelmeskedett, s 11 jelöléséből végül 5-öt húzott be a film. Hasonlóképpen 5 Oscar-díjjal távozhattak a gáláról A leleményes Hugó készítői is, azonban Martin Scorsese családi filmje inkább csak technikai díjakat kapott, köztük a legjobb vizuális effektekért járó szobort. A technikai tarolás közepette talán még meglepetésnek is mondható, hogy a vágásért járó díjat A tetovált lány csaklizta el a Hugó elől. (A két ötször díjazott film mellett egyedül a Vaslady kapott egynél több Oscart, kettőt.)

Persze a meglepetésnélküliség a fő kategóriákra vonatkozott, hiszen a jelölt vágók névsorát nem mindenki fújja fejből: Jean Dujardin lett a legjobb színész (feltehetően George Clooney előtt), a színésznőknél Meryl Streep váltotta szoborra 17. jelölését (ez a harmadik Oscarja, a legutóbbit 30 éve nyerte), ami miatt Viola Davis szomorkodhatott. A mellékszereplők között ugyancsak az esélyesek nyertek: a veterán Christopher Plummer (minden idők legidősebb színész díjazottja 82 évével), valamint Octavia Spencer.


Meglepetés (szerencsére) a másodvonalas kategóriákban sem akadt, győzött az Éjfélkor Párizsban és az Utódok szkriptje (Woody Allen előbbiért természetesen nem fáradt el Los Angelesben, hogy átvegye), díjat kapott az év egyik legjobb animációja, a Rangó, és az iráni Nader és Simin - Egy elválás történetének sikerére is mérget lehetett volna venni az idegen nyelvű film kategóriában.


Megnéz(t)ed a két éllovas filmet?
Csak A némafilmest.
Csak A leleményes Hugót.
Mindkettőt megnézem.
Egyik sem érdekel.
Nem volt tehát nagy sokk, nem lett Oscar-díjas a férfi főszereplők közül Demian Bichir, sem a nőknél Glenn Close, John Williams sem váltotta szoborra 46. és 47. jelölését, Billy Crystal pedig, ahogy az várható volt, billycrystalosan levezényelte a gálát, aminek voltak humorosabb pillanatai, de inkább a pörgésről és az unalomról szólt. De legalább a legtöbb jelölt filmet láthattuk itthon. Kivéve a csütörtöktől mozikba kerülő A leleményes Hugót (a legutóbbi egy évben az első film, amit érdemes 3D-ben megnézni), valamint a másfél hét múlva látható Rém hangosan és irtó közelt.

A 2012-es Oscar-díjasok:

Legjobb film: The Artist - A némafilmes
Legjobb rendező: Michel Hazanavicius (The Artist - A némafilmes)
Legjobb férfi főszereplő: Jean Dujardin (The Artist - A némafilmes)
Legjobb női főszereplő: Meryl Streep (A Vaslady)
Legjobb férfi mellékszereplő: Christopher Plummer (Kezdők)
Legjobb női mellékszereplő: Octavia Spencer (A segítség)
Legjobb eredeti forgatókönyv: Woody Allen (Éjfélkor Párizsban)
Legjobb adaptált forgatókönyv: Alexander Payne, Nat Faxon és Jim Rash (Utódok)
Legjobb idegen nyelvű film: Nader és Simin - Egy elválás története
Legjobb operatőr: Robert Richardson (A leleményes Hugó)
Legjobb vágás: Kirk Baxter és Angus Wall (A tetovált lány)
Legjobb látványtervezés: Dante Feretti és Francesca Lo Schiavo (A leleményes Hugó)
Legjobb jelmeztervezés: Mark Bridges (The Artist - A némafilmes)
Legjobb maszk: A Vaslady
Legjobb eredeti filmzene: Ludovic Bource (The Artist - A némafilmes)
Legjobb betétdal: Man or Muppet (Muppets)
Legjobb hang: A leleményes Hugó
Legjobb hangvágás: A leleményes Hugó
Legjobb vizuális effektusok: A leleményes Hugó
Legjobb animációs film: Rangó
Legjobb dokumentumfilm: Undefeated
Legjobb rövidfilm: The Shore
Legjobb animációs rövidfilm: Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore
Legjobb rövid dokumentumfilm: Saving Face


Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások