A Like nem része a véleménynyilvánításnak

A Like nem része a véleménynyilvánításnak

2012. május 2. 18:33, Szerda
Egy amerikai bírósági ítélet szerint a Facebook Like funkciójának használata nem minősül véleménynyilvánítási formának, éppen ezért nem védi az amerikai alkotmány sem.

A konkrét ügyben B. J. Roberts hamptoni seriff felmondott több munkatársának, amikor kiderült, hogy ők a seriffválasztás során a másik jelölt, Jim Adams Facebook-profilját lájkolták. Az elbocsátásra a hivatalos indoklás szerint költségtakarékossági okokból került sor. Ezt azonban a kirúgott munkatársak nem voltak hajlandók elfogadni és a bíróság elé vitték az ügyet arra hivatkozva, hogy megsértették a szabad véleménynyilvánítási jogukat. Kiderült, hogy Adams régóta szimpatikus volt nekik, részt vettek a grillpartijain. Roberts ugyanakkor meg tudta győzni a bíróságot arról, hogy nem tudott ezekről a dolgokról, csupán a lájkokról, vagyis nem személyes bosszú állt a döntése hátterében.

A bíróság emellett egy másik fontos dolgot is vizsgált: a véleménynyilvánítás formájának tekinthető-e a Facebook Like funkciójának használata? Amennyiben igen, úgy vonatkozik rá az alkotmány védelme és ebben az esetben az elbocsátások törvénysértőek voltak. A testület azonban úgy ítélte meg, hogy az egérrel végzett tevékenység voltaképpen egy megerősítő tevékenység és nem véleménynyilvánítási forma.

Az ügyben eljáró bíró azzal indokolta a döntést, hogy akkor beszélhettek volna véleménynyilvánításról, ha a felhasználók legalább egy megjegyzést hozzáfűzhettek volna a lájkokhoz. Éppen ezért a bíróság végül elutasította a beadványt, annak ellenére, hogy az adott személyek kirúgása akár a Like funkció használata miatt is történhetett.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások