Valóban nincs szükség könyvkiadókra?

Valóban nincs szükség könyvkiadókra?

2012. május 6. 12:28, Vasárnap
A re:publica konferencián jelenlévők véleménye megoszlott arról, hogy valóban kihagyhatók-e az értékesítési folyamatból a kiadók vagy sem. A papíralapú kiadványok még megérik.

A könyveket egyáltalán nem kell temetni, sőt, az elektronikus olvasók terjedésével elmondható, hogy újra növekszik a népszerűségük, a szerzők többsége ennek ellenére nem elégedett. Az Amazon esetében az eladási ár 70 százaléka marad az íróknál, ezért cserébe a platform számos segítséget nyújt, de a klasszikus kiadói feladatok egy részét nem veszi át. Mindenki kénytelen az alkotását a társaság szoftverével elkészíteni és a kész kiadványt a saját költségén lektoráltatni. Ez azonban nem mindenkinek járható út, és sokan meglehetősen naiv módon közelítik meg ezt a kérdést. Sebastian Poth könyvkiadó igyekezett mérsékelni az elektronikus könyvpiaccal szembeni felfokozott várakozásokat. "Az az író, aki képes eladni 2500 példányt az Apple és az Amazon rendszerén keresztül, az sokkal több példányt tudna eladni, ha nyomtatásban is megjelenne a műve" - ecsetelte a szakember.


A nyomtatott kötetek általában több mint 10 euróba kerülnek, de még így is 10-15 százalékos hasznot tesznek lehetővé. Gyakori az az eset, amikor a könyveiket saját kiadásban megjelentető szerzők utólag a klasszikus kiadókhoz fordulnak, hogy így aknázzák ki a meglévő sikereiket. Ennek oka Poth szerint az, hogy a kiadók foglalkoznak a licencekkel, a fordításokkal és a marketinggel. Amennyiben valaki egyedül van, akkor ezeket a dolgokat mind neki kell elintéznie. Johnny Haeusler, a re:publica egyik életre hívója tavaly jelentette meg a Spreeblick nevű blogján olvasható történeteket. Bár sok sajtóorgánum számolt be erről, az érdeklődés mégis csekély maradt és senkit sem érdekelt igazán, hogy miről is szól a könyve. A tapasztalatai ennek ellenére pozitívak, de a következő művét mindenképpen egy klasszikus kiadónál jelenteti meg.


A konferencián elhangzott, hogy a szerzők átlagosan 20 000 és 25 000 euró között keresnek, mely összeg - különösen a magyar viszonyok mellett - magasnak számít, a kiadói tanácsadóként dolgozó Leander Wattig szerint a befolyó összegek elosztása nagy különbségeket mutat.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások