A Higgs-szel megegyező részecskére bukkant a CERN

A Higgs-szel megegyező részecskére bukkant a CERN

2012. július 4. 12:10, Szerda
Az LHC ATLAS és CMS kísérletei ma közölték a Higgs részecske után folyó kutatások legfrissebb előzetes eredményeit. Mindkét kísérlet egy új részecskét észlelt abban a tömegtartományban, 125-126 GeV-n, ahová a hőn áhított "isteni részecskét" várják.

"Adatainkban egy új részecske tisztán kivehető jeleit észleltük 5 szigmás szinten, a 126 GeV tömeg terület környékén. Az LHC és az ATLAS kiemelkedő teljesítménye és a kísérletekben dolgozók hatalmas erőfeszítése juttattak el minket erre az izgalmas állomásra, azonban szükségünk van még némi időre a publikációhoz" - nyilatkozott Fabiola Gianotti, az ATLAS kísérlet szóvivője.

"Az eredmények előzetesek, azonban az 5 szigmás jel, amit 125 GeV környékén látunk drasztikus. Ez valóban egy új részecske. Tudjuk, hogy bozonnak kell lennie, és ez a legnagyobb tömegű bozon, amit valaha találtunk" - mondta a CMS kísérlet szóvivője, Joe Incandela. "Mindez rendkívüli jelentőséggel bír és pontosan ebből az okból kifolyólag rendkívül alaposnak kell lennünk minden tanulmányunkban és egyeztetésünkben"

"Tavaly azt mondtuk, hogy 2012-ben vagy találunk egy új Higgs-szerű részecskét, vagy kizárjuk a standard modell Higgs-ét. Minden szükséges elővigyázatosság fényében nekem úgy tűnik, elértük az elágazó pontot, az új részecske észlelése kijelöli a jövőbeni utat az adatokban látottak részletesebb megismerése felé" - tette hozzá Sergio Bertolucci a CERN kutatási igazgatója.

A ma közzétett adatok, mint azt a két kísérlet szóvivője is hangsúlyozta, előzetesek, a 2011-ben és 2012-ben összegyűjtött adatokon alapulnak, melyekből az idei adathalmaz még elemzés alatt áll. A CERN mai szemináriumán előadott elemzések július végén kerülnek publikálásra, illetve az év második felében az észlelések egy jóval teljesebb képe is ki fog bontakozni az LHC további kísérleteinek adataiból. A következő lépés a részecske pontos természetének és a világegyetemről szerzett ismereteinkre gyakorolt jelentőségének meghatározása lesz.

Megegyeznek-e tulajdonságai a régóta keresett Higgs bozonéval, a részecske fizika standard modelljének utolsó hiányzó összetevőjével? Vagy valami még egzotikusabbra bukkant a CERN?


A standard modell leírja az alapvető részecskéket, amikből mi és a világegyetem minden látható dolga összeáll, illetve a köztük működő erőket. Minden anyag, amit látunk azonban a világegyetem összes anyagának csupán 4 százaléka. A Higgs részecske egy egzotikusabb változata, ha magyarázattal nem is, de utalásokkal szolgálhatna a fennmaradó 96 százalékra. "Mérföldkőhöz érkeztünk a természetről szerzett ismereteinkben" - nyilatkozott Rolf Heuer, a CERN vezérigazgatója. "A Higgs bozonnal konzisztens részecske felfedezése megnyitja az utat a részletesebb tanulmányok előtt, melyek nagyobb statisztikákat igényelnek, leszögezendő az új részecske tulajdonságait, és valószínűleg fényt deríthetnek az univerzum más rejtélyeire is"

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások