Hátrányos helyzetbe kerülhetnek a Facebookot nem látogató hallgatók?

Hátrányos helyzetbe kerülhetnek a Facebookot nem látogató hallgatók?

2012. július 16. 10:02, Hétfő
Osztrák kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy egy visszahúzódó diákot motiválhat-e a Facebookon való megjelenés, vagy esetleg semmilyen hatást sem vált ki belőle?

Tanja Jadin, az Felső-ausztriai Szakfőiskola (FH OÖ) professzora úgy vélte, hogy nagy lehetőségek rejlenek a közösségi portálok rendszeres használatában, ezek a platformok kínálhatják ugyanis a legjobb lehetőséget a fiatalokkal való kommunikálásra. A közösségi oldalakhoz való hozzáférések ugyanakkor önmagukban nem erősítik a hallgatók motivációit.

Az FH OÖ professzorai régóta próbálják a diákjaikat összekötni Facebook-csoportok segítségével, Tanja Jadin ezért felmérést végzett a tanulók körében. Az eredmény meglehetősen érdekes lett, ugyanis ez alapján bizonyos diákok esetében teljesen értelmetlen a Facebook és a többi közösségi platform használata. A visszahúzódó fiatalok ugyanis a Facebook-csoportokban sem lettek aktívabbak, a posztolók és a lájkolók mindig ugyanazok közül kerültek ki. Általánosságban elmondható, hogy a férfiak némileg aktívabbak a nőknél a közösségi portálokon.

A tapasztalatok alapján a Facebook-fiókkal nem rendelkezők ugyanakkor azt kockáztatják, hogy gyakorlatilag kizárják őket a csoportból és elszigetelik őket. Ez Jadin szerint rossz megoldás, hiszen senki sem kényszeríthető arra, hogy naponta rendszeresen meglátogasson egy olyan honlapot, ami egyáltalán nem érdekli. Érdekesség, hogy Ausztriában az egyetemeken alig terjedt el a Google Plus és a Twitter használata. Ugyan a legtöbb oktatási intézménynek és hallgatónak van Google Plus-, illetve Twitter-fiókja, de a többségük egyáltalán nem aktív.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások