Rekordot döntött az Obama-ellenes mozifilm

Rekordot döntött az Obama-ellenes mozifilm

2012. augusztus 27. 00:20, Hétfő
Miközben a legfrissebb akciófilm és horror csődöt mondott, egy nyíltan Obama-ellenes mozifilm okozott nagy meglepetést Amerikában, s döntött máris rekordot.

Szokás szerint rettenetesen lassú volt augusztus utolsó hétvégéje, már ami a premierfilmek szereplését illette az amerikai mozikban. A hagyományok ezúttal sem szakadtak meg, sikerfilm nem került bemutatásra, ráadásul a három széles körben vetített premier egyike sem érte el még a hétmillió dolláros három napos bevételt sem. Azonban akadt egy film, melyre felfigyelt Amerika, s mely mindhármat majdnem lekörözte.


Joseph Gordon-Levitt kerékpáros küldöncös akciófilmjének, a Fék nélkülnek (Premium Rush) a premierjét már kétszer is eltolták, de most végre bemutatásra kerülhetett, s ahogy az várható volt ennyi halasztás után, meg is bukott. David Koepp 35 millió dollárból készült akciófilmje 2 255 moziban volt látható, s mindössze 6,3 millió dollár bevételt termelt, ami az amerikai hétvégi mozifilmes toplista hetedik helyére volt csak elegendő. (A nézőket nem érdekelte ugyan a bicajos akciófilm, a kritikusok szerint azonban elég jól sikerült, minden 4 újságíró közül 3 pozitívan nyilatkozott róla.)


David Palmer és Dax Shepard filmje, az Üss vagy fuss! (Hit & Run) nagy meglepetésre itthon is látható lesz szeptember 20-án a mozikban. Ez mindössze azért meglepő, mert a 2 millió dollárból készült alkotás nem olyan műfajt képvisel, melyre vevő lenne a moziba járó nézők zöme, s már az is biztosra vehető, hogy a film a kritikuskedvencek közé sem fog tartozni, hiszen az újságírókat is igencsak megosztotta. (A RottenTomatoes kritikaösszesítő oldalon 45%-on áll jelenleg a film, vagyis egy pozitív kritikára érkezik egy negatív is.) A filmet 2 870 moziban kezdte el vetíteni a hétvégén az ORF, péntektől vasárnapig azonban csak 4,7 millió dollár értékben vásároltak rá jegyet az amerikaiak, ami a toplista tizedik helyére volt jó.


A hétvégén még a kritikusok által egyöntetűen utált The Apparition című horror is újoncként mutatkozhatott be, de mindössze 810 moziban csak 3 milliós bevételt produkált, azonban még így is a legjobb vászonátlagot hozta a három újonc közül. A 17 millió dollárból készült film tehát nem lép az idei sikerhorrorok nyomába, s a hazai premierje is erősen kétségessé vált ezzel.


Azonban Amerika nem e három premierfilmtől volt hangos hétvégén, hanem a 2016 Obama's America című dokumentumfilmtől. A film Rocky Mountain Pictures forgalmazásában került bemutatásra még július 13-án és témája ellenére a premier viszonylag visszhangmentesre sikerült. Ugyan első hétvégéjén a film majdnem 32 ezer dollár bevételt hozott egyetlen moziból, később 4, 6, illetve 10 moziban vetítve sem produkált többet 40 ezer dollárnál egy hétvégén. A közönség először augusztus 10-én figyelt fel a filmre, melyet akkor 61 moziban játszottak, ekkor a 317 ezer dolláros bevétel még csak a toplista 23. helyére volt elegendő. Következő hétvégén azonban 169 moziból már 1,2 millió dollár bevétel folyt be és a film a 13. helyre lépett előre.


Melyik heti amerikai premier
érdekel leginkább?
Premium Rush
Hit & Miss
The Apparition
2016 Obama's America
Pénteken 1 091 moziban kezdték el vetíteni a dokumentumfilmet, s ez az első becslések szerint 6,2 millió dollár bevételt fialt a mozikban, valamint közvetve a forgalmazónak és a gyártónak, az eredmény pedig a hétvégi toplistán már a nyolcadik helyre volt jó. Sőt, mindez rekorddöntést is jelentett, hiszen 2016 Obama's America ezzel a teljesítményével, eddig szerzett 9 millió dollárjával minden idők legsikeresebb konzervatív dokumentumfilmjévé is vált Amerikában, sőt, a politikai dokumentumfilmek mezőnyében is a hatodik helyre lépett előre a bevételek tekintetében. (Eddig az Expelled: No Intelligence Allowed vezette a konzervatív dokumentumfilmek toplistáját 7,7 milliós bevételével.) 2016 Obama's America Dinesh D’Souza 2010-es könyvén, a The Roots Of Obama’s Rage-en alapul, rendezője pedig D'Souza volt és John Sullivan.

Az elkövetkező hetekben, az elnökválasztás közeledtével minden bizonnyal még jócskán fogja növelni bevételét a 2016 Obama's America, kérdés, hogy műfajtársai közül még mennyit tud leelőzni. Amerikában jelenleg a 2004-es elnökválasztás előtt bemutatott Fahrenheit 9/11 vezeti a politikai dokumentumfilmek bevételi listáját 119 millió dollárral, de mögötte elég szoros a mezőn: második ugyancsak egy Michael Moore-film, a Sicko (24,5 millió dollár), harmadik a Kellemetlen igazság (24,1 millió dollár), a negyedik és ötödik helyen pedig ismét Moore-rendezések tartózkodnak, a Kóla, puska, sültkrumpli (21,5 millió dollár), valamint az ötödik a Kapitalizmus: Szeretem! (14,3 millió dollár)

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások