A Huaweit és a ZTE-t vizsgálja az Egyesült Államok

A Huaweit és a ZTE-t vizsgálja az Egyesült Államok

2012. szeptember 13. 17:55, Csütörtök
Nemzetbiztonsági kockázatokat rejthet magában a Huawei és a ZTE kínai cégek további terjeszkedése az amerikai piacokon; a cégek tiltakoznak.

A Huawei Technologies és a ZTE ma az Egyesült Államok kongresszusának meghallgatásán vett részt, amely azt vizsgálta, nemzetbiztonsági kockázatot rejt-e a kínai cégek jelenléte az amerikai piacon. A mai meghallgatás a 2011. novemberében kezdődött eljárás folytatása. A kongresszus hírszerzési bizottsága megvizsgálja, hogy a kínai vállalatok fokozott piaci szerepe jelent-e nemzetbiztonsági kockázatot az Egyesült Államokban, és esetlegesen adhat-e teret bármilyen kémtevékenységnek.

A Huawei és a ZTE is tagadja a vádakat, mondván, tevékenységük pusztán üzleti jellegű. Előbbi a bizottság előtt hangsúlyozta, hogy a Huawei sosem veszélyeztette az Amerikai Egyesült Államok biztonságát és megbízhatóságukat az a közel 500 távközlési szolgáltató bizonyíthatja a legjobban, amelyeket az alapításuk óta eltelt 25 év alatt folyamatosan ügyfeleik között tudhatnak. Közleményükben kiemelik, hogy az elmúlt 10 hónapban minden dokumentumot, tényt és okiratot megosztottak a bizottsággal, és továbbra is teljesítik a kéréseiket.

A világ negyedik legnagyobb mobiltelefon-gyártója, a ZTE szóvivője úgy fogalmazott: tiszteletben tartja az amerikai döntéshozók kétségeit, a vizsgálatot pedig arra fogja használni, hogy tisztázza magát a vádak alól. A vizsgálat a cégek tulajdonosi struktúráján, belső adatain és pénzügyi támogatásainak listáján túl a kínai kormányhoz és a kommunista párthoz való viszonyára is rákérdez. A testület tagjai februárban ellátogattak Shenzhenbe, a Huawei központjába, ahol egy napot töltöttek.

A kínai vezetéshez kötődő meghatározhatatlan kapcsolatuk és egyéb biztonsági félelmek komolyan akadályozzák a két cég terjeszkedését az amerikai mellett más piacokon is. A Huaweinek például emiatt nem engedélyezték a hatóságok tavaly a kaliforniai 3LeafSystems megvásárlását, áprilisiban pedig Ausztráliában zárták ki egy nagysebességű internethálózat kiépítésére kiírt pályázatból. Az Európai Unió májusban azt jelentette be: vizsgálódni kíván a ZTE és Huawei kínai bankoktól kapott kölcsöneit illetően, fennáll a lehetősége ugyanis, hogy a két vállalat bújtatott állami támogatásban részesül.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások