Az okos városokhoz radikális koncepciók kellenek

Az okos városokhoz radikális koncepciók kellenek

2012. december 11. 05:58, Kedd
Egy településnek számos kihívásnak és szempontnak meg kell felelnie ahhoz, hogy okos városnak lehessen nevezni. Egy szakember szerint e jelző kiérdemléséhez radikális koncepciókat kell kidolgozni és megvalósítani.

"Az okos városoknál a hangsúly az üvegházgáz-kibocsátás és az energiafogyasztás csökkentésén van, ezzel párhuzamosan pedig növelni kell a megújuló energiák felhasználását. Az épületeket úgy kell felépíteni, hogy ne legyen szükség hűtésre, vagyis klímaberendezésekre. Ausztria az úgynevezett nullenergiás házak területén vezetőnek számít, nagyon magas az országon belül a passzívházak aránya. A fejlesztések is egyre inkább abba az irányba fordulnak, hogy a házak ne csak nagyon kevés energiát fogyasszanak, hanem egyenesen energiát termeljenek és ezzel hozzájáruljanak a környezeti terhelés jobb elosztásához." - jelentette ki Brigitte Bach, az Osztrák Technológiai Intézet (AIT) Energiahivatalának vezetője.

"A legnagyobb problémát az jelenti, hogy minden területnek megvan a maga felelőse és a közigazgatás is különböző szektorokra van felosztva. Mindenekelőtt új módon és technikai-tudományos támogatással kellene megközelíteni a tervezési kérdéseket. Ezután új megközelítési módokra van szükség a tervezési folyamatokban is és nem szabad megfeledkezni a városban élőkről sem. Amennyiben egy település az okos város irányába akar elindulni akkor szükség van lakóinak bevonására is, hogy megértsék ezt a folyamatot. Nagyon fontos a lakosság felvilágosítása és bevonása. Az emberek általában zöld és nyugodt várost akarnak, amelyben hatékony házak vannak és érdeklődnek a megújuló energiák használata iránt is. Emellett az okos város koncepcióknak emelniük kell az életszínvonalat és gondoskodniuk kell arról, hogy a település működjön."


A szakember szerint a legérdekesebb része a folyamatnak a technológiák társítása a várossal, ráadásul 40 évre előre kell gondolkozni és ennek tükrében kell meghozni a döntéseket. Miként lehet a meglévő épületeket energiahatékonnyá tenni, passzív házzá vagy energiát előállító házakká átalakítani? Milyen hatással van az áramhálózatra az, ha minden épület tetején napelemet helyezünk el? E kérdések megválaszolásához kísérleti projektekre van szükség és ezt az utat a városoknak, a kutatóknak, az iparnak és a polgároknak együtt kell végigjárniuk. A kitűzött célok csak akkor valósíthatók meg, ha radikális innovációt eredményeznek. Ilyen cél például, hogy 2050-ig az üvegházgáz-kibocsátás az 1990-es szint kevesebb, mint 20 százalékra kell csökkenteni. Ehhez teljesen új rendszereket kell összetársítani egy működő rendszerré, de nincsenek külön tesztlaboratóriumok, a városok maguk töltik be ezt a szerepet.

"Európában a nagy infrastruktúra-fejlesztések ritkák és ha vannak is ilyen programok, azok csak lassan valósulnak meg. Indiában vagy Kínában viszont a fejlesztések jóval gyorsabban mennek végbe, ezért az ottani szakemberekkel a helyszínen dolgozunk együtt és a tapasztalatokat felhasználhatjuk a bécsi projektekben. Ezekből a tapasztalatokból az osztrák gazdaság is nagyon sokat profitál majd és a megszerzett tudás nem csak Európában, hanem világszerte eladható lesz" - szögezte le végül Brigitte Bach.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások