Aszteroidát állítanának pályára a Hold körül

Aszteroidát állítanának pályára a Hold körül

2013. január 3. 05:02, Csütörtök
Újabb érdekességek láttak napvilágot a NASA Holddal kapcsolatos terveiről. A Lagrange ponton lebegő bázis terve mellett szóba került egy aszteroida elfogása és pályára állítása a Hold körül.

A Keck Űrtudományi Intézet kutatói megerősítették, a NASA fontolgatja egy robotűrhajó megépítését, amivel befoghatnának, és holdkörüli pályára állíthatnának egy kisméretű aszteroidát. A tervezet szerint a küldetés 2,6 milliárd dollárba kerülne, ami alig több mint a Curiosity marsjáró projektre fordított összeg és a 2020-as évekre kivitelezhetőnek is tartják a szakemberek.

Jelenleg a NASA egyetlen hivatalos emberi űrrepülési terve egy Orion kapszula holdkörüli pályára állítása, az Obama kormányzat azonban a kezdetektől dédelget egy földközeli aszteroida-látogatást. Az egyik javasolt célpont, ami tudományos és űrrepülési szempontokat figyelembe véve is ideálisnak ígérkezik, az 1999 AO10 jelű űrkőzet. A küldetésnek azonban vannak buktatói, körülbelül fél évet venne igénybe, kitéve az űrhajósokat a Föld védelmet nyújtó mágneses mezején kívül uralkodó sugárzásnak, emellett a távolság a mentést is lehetetlenné tenné, éppen ezért lenne jóval vonzóbb első lépésben egy aszteroida eljuttatása a Holdig. A Keck kutatóinak érvelése szerint egy Hold körül keringő objektumot sokkal könnyebb lenne elérni a robotszondáknak és az embereknek egyaránt.

A tervezet szerint egy lassú mozgású, ion hajtóművekkel ellátott űrhajót lőnének fel egy Atlas V rakétával. Az űrjármű megközelítené a kiszemelt űrkőzetet, valószínűleg egy egészen kicsi, megközelítőleg 7 méter széles példányt. Rövid tanulmányozás után a robot egy körülbelül 10x15 méteres "zsákba" csomagolná az aszteroidát, majd elindulna visszafelé a Hold irányába. Összességében 6-10 évre lenne szüksége az aszteroida pályára állításához. A projekt igényel még némi finomra hangolást, tette hozzá Louis Friedman, a terv egyik szellemi atyja, a Planetary Society társalapítója.

Korábban már beszámoltunk a NASA azon tervéről, melyben egy űrállomást hozna létre a Hold túloldalán található EML-2 (Föld-Hold Lagrange 2) ponton, ahonnan tanulmányozhatnának egy befogott aszteroidát táv-jelenlét (telepresence) technológia alkalmazásával, vagy akár gyakorolhatnák az emberi leszállást is a felszínén. Az ilyen jellegű kutatómunka segíthet kifejleszteni az aszteroida anyagainak építésre vagy űrhajó üzemanyagként történő felhasználásának módjait, ugródeszkaként használva az elfogott aszteroidát a nagyobb űrkőzetekre, illetve a Marsra irányuló emberi küldetésekhez, emellett a magánvállalkozások érdeklődésére is számot tarthat tudományos kutatási és bányászati tanulmányok céljából.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások