Kémkedik és megfigyel a kínai Skype

Kémkedik és megfigyel a kínai Skype

2013. március 10. 20:16, Vasárnap
Egy egyetemen frissen végzett hallgató jóvoltából derült fény arra, hogy a kínai kormányzat - a korábbi pletykáknak megfelelően - valóban megfigyelésre használja a Skype helyi változatát.

A BusinessWeek cikkében arról olvashatunk, hogy a megfigyelés ténye egy amerikai hallgató munkája révén nyert bizonyosságot, aki mélyen beleásta magát a Kínában alkalmazott TOM-Skype forráskódjába. Kiderült, hogy az illetékesek egy folyamatosan frissülő lista alapján keresnek rá a kulcsszavakra, ezek megléte esetén pedig a teljes beszélgetést rögzítik, az abban résztvevők adataival együtt.

Fontos rögtön leszögezni, hogy az eddigi információk alapján a TOM-Skype kizárólag a szöveges eszmecserét, vagyis az azonnali üzeneteket figyeli, a listán megtalálható kulcsszavak után kutatva, a VoIP-beszélgetések tehát nem érintettek ebben. A friss végzősnek sikerült feltörnie a kulcsszavakat védő titkosítást, ebből pedig megtudta, hogy a listán többek között az "Amnesty International" és a "Tienanmen" kifejezések szerepelnek, ám ez folyamatosan bővül, hogy lépést tartsanak a friss fejleményekkel. Amennyiben egy kulcsszó szerepel a beszélgetésben, a teljes anyagot rögzítik, minden résztvevő azonosítóival együtt, mi több, az új verzióban immár az is lehetséges, hogy a TOM-Skype és a hagyományos Skype közötti kommunikációt is megfigyeljék.

Kínában a Microsoft és a TOM (egy helyi telekommunikációs cég) együttműködése révén elérhető az ottani változat. A redmondi vállalat most azzal mentegeti magát, hogy a közös vállalkozásban partnerüké a többség, ők a saját szakállukra módosították a programot, ahhoz nekik semmi közük. A TOM a helyi törvényeknek megfelelő, azokhoz illeszkedő változtatásokat vitt véghez, a jelek szerint az ő szervereiken tárolják az elmentett anyagokat, az egyelőre nem állapítható meg, hogy az amerikai fél mennyit tudott erről.

A megfigyelés ténye azonban szemben áll a Microsoft szólásszabadsággal és az információáramlás szabadságával kapcsolatos hivatalos álláspontjával, így várhatóan nem ez lesz az utolsó szó az ügyben.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások