Epson: a tintasugaras nyomtatóké a jövő

Epson: a tintasugaras nyomtatóké a jövő

2013. március 13. 21:34, Szerda
A japán vállalat szerint befellegzett az ágazatra jellemző olcsó nyomtató - drága patron üzleti modellnek, és eljön a tintatartályos eszközök kora, melyek még a lézernyomtatóknál is olcsóbban nyomtatnak.

Az Epson budapesti sajtótájékoztatón ismertette stratégiaváltását. Fábián Miklós, a magyarországi fióktelep vezetője szerint az utóbbi időben a nyomtatásnál a költséghatékonyság vált az egyik leglényegesebb szemponttá, ahol a tintapatronok használatával szemben komoly kritikák merültek fel. Sokan a kiadásokat egyszerűen kevesebb nyomtatással mérsékelték, azonban egy szint alá ezt segítő menedzselő szoftverekkel sem lehet csökkenteni. A legtöbbet a színes nyomtatáson lehet spórolni, ezért hiába hatékonyabb, látványosabb, információdúsabb egy ilyen dokumentum, általános tendencia lett ennek kerülése. A nagyon drága patronok vásárlása helyett egyre többen alternatív megoldásokat kerestek és utángyártott kellékanyagokat vettek, hiába kommunikálta minden gyártó, hogy ez rontja a minőséget és a megbízhatóságot.


Az Epson egy új technológiával az egész kérdéskört megkerülné, és koncepciót vált: beépített tintatartályokra való áttéréssel oldja meg kérdést. Ennél az üzleti modellnél nem a később vásárlandó tinta magas árával finanszírozzák a készülékek gyártását, hanem azt ki kell fizetnünk a boltban, viszont cserébe az egész élettartama folyamán élvezhetjük az olcsó nyomtatást. A készülékhez mellékelt tartályok nem csak félig lesznek tele, mint más gyártóknál, és méretüket is radikálisan emelik, 70 - 140 milliliterre.


Kicsi patronok helyett hatalmas tartályok

Kérdésünkre válaszolva ezt nem tartják árral szemben úszásnak, véleményük szerint a mai tendenciák erre mutatnak. "Az elmúlt évtized nagyjából arról szólt, hogy nyomjuk lejjebb a hardverek árát, és eljutottunk oda, hogy egy áruházban 10 ezer forintért Wi-Fi-s, színes, multifunkciós készüléket lehet kapni. Ugyanakkor ez sem volt elég a felhasználók számára, még e mellett is alternatív megoldásokat kerestek a nyomtatási költségek csökkentésére. Viszont ezek minőségi problémákat vetnek fel, esetleg a garanciát elveszítik a kellékanyagok miatt, tehát a piac nem elégedett a jelenleg kialakult megoldással." - mondta Fábián Miklós.

"Más gyártóknál is megindult egy fordított tendencia, elkezdenek a készülékek valamelyest drágulni, elkezdünk kicsit több értéket beadni a készülékekbe, hogy cserébe a nyomtatás költségét tudjuk csökkenteni. Hogy ezt ki milyen mértékben tudja megvalósítani most vagy később, ez egy kérdés, és a válasz pillanatnyilag nyitott. De azért azt látni kell, hogy ezek a készülékek nem olyan elrugaszkodottan drágábbak a jelenleg használatosaknál. A kínálatunkban egy összetett multifunkciós készülék esetleg 70-80 ezer forint, ugyanez a hagyományos patronos megoldással 30 - 40 ezer forint. Valóban jelentkezik egy kétszeres beruházási költség, azonban ha azt nézzük, hogy egy garnitúra patron 10-12 ezer forintba kerül, azt látjuk, hogy nagyjából egy fél év alatt ez a különbség megtérülhet. Úgy gondoljuk, hogy még az otthoni felhasználók, de elsősorban az üzleti jellegű felhasználók gondolkodnak annyira előre, hogy egy éves viszonylatban ki tudják azt számolni, hogy melyik megoldással járhatnak jobban."


Nyolc új tintasugaras nyomtatót mutattak be

A 2012-es év a stratégiai termékváltás tesztelésével telt, idén pedig véglegesítik a kínálatukat, és egyben nyolc új tintatartályos nyomtatót mutattak be. A korábbi patronos választékot kivezetik, néhány marad csak, amelyekkel speciális igényeket szolgálnak ki, de a fejlesztés itt is a tartályok irányába halad tovább. Fábián Miklós közlése szerint a laponkénti nyomtatási költséget típustól függően 50-90 fillérre tudják csökkenteni, ami töredéke a lézernyomtatóknál elérhető árnak.

Dobos Csaba, az üzleti termékekért felelős menedzser a tinta lézerrel szembeni előnyeire hívta fel a figyelmet. Közlése szerint míg egy színes lézernyomat költsége 50 forint körül van, addig tintasugarassal 20 forint körül készíthetünk egy oldalt. A mérleget tovább javítja, hogy a lézernyomtatóknál magasabbak a karbantartási költségek, energiafogyasztás tekintetében pedig nagyságrendnyi az eltérés: a legkisebb lézereknél is a felfűtés 900 Wattot fogyaszt, míg a tintasugaras alig tízet igényel. Ez utóbbi éves áramszámlában több tízezer forint megtakarítást jelenthet darabonként.


A drágább készüléknek persze hátrányai is vannak, hiszen aki csak szükségszerűen, alkalmanként nyomtat azokat ezzel elveszíti a vállalat. "Aki a nyomtató élettartama alatt csak ezer oldalt nyomtat ki, az a mi számunkra kevésbé érdekes. Azonban fordítsuk meg a gondolkodásmódot: miért nyomtatnak ők csak ezer oldalt? Mert drága. Ha beruházunk egy ilyen eszközre néhány tízezer forintot onnantól kezdve már mindegy, hogy ezer, tízezer, harmincezer vagy ötvenezer oldalt nyomtatunk, hiszen a nyomtatási költség alig - alig változik." - mondta Dobos Csaba.

A most bemutatott nyolc készülék az otthoni felhasználóktól a közepes cégekig beilleszthetőek. "Elindult a cégeknél is egy racionalizálási folyamat, hogy a kis lézernyomtatóból legyen nagy lézernyomtató, abból egy folyosói másoló, tereljük össze a nyomatokat. Azonban itt meg lehet kérdőjelezni a hatékonyságot, hiszen ilyenkor fel kell állni az asztaltól, lehet hogy közben egy kolléga szintén oda küldte a feladatát, ő elvitte az enyémet, tehát nem biztos, hogy ez a legjobb választás. Ezzel szemben a külső tartályos nyomtatók visszaadják a nyomtatás szabadságát, vissza lehet rakni az asztalokra a készülékeket, hiszen ugyanakkora költséggel lehet velük nyomtatni, mint egy nagy teljesítményű eszközzel."


Sebesség szempontjából ugyan a tintasugaras lassabb, azonban felmérések szerint alkalmanként alig 2-3 oldalt nyomtatunk, tehát mivel a lézereknél a felfűtési időt is bele kell számolni, míg egy tintasugaras néhány másodperc után elkezdi a nyomtatást, a meccs Dobos Csaba szerint ennél sem egyértelmű. Az IDC felmérése szerint míg a nyugati országokban már csökken a papírfelhasználás, addig térségünkben stagnál, tőlünk délre és keletre pedig még növekvő tendenciát mutat. A magyar piacon kétszer annyi tintasugaras nyomtató fogy, mint lézernyomtató, az Epson tehát pozitívan tekinthet a jövőbe.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások