Hallásjavulást okoz az emelkedő széndioxid szint a halaknál

Hallásjavulást okoz az emelkedő széndioxid szint a halaknál

2013. április 24. 05:39, Szerda
Az óceánok savasodása, ami a széndioxid elnyelésével megy végbe, eddig kizárólag negatív hatást gyakorol a bennük élő állatokra. Egy új tanulmány azonban felfigyelt egy lehetséges pozitívumra is, a halak hallási érzékenysége ugyanis drasztikus javulást mutat.

A kutatók a Global Change Biology szaklapban számolnak be az elsavasodás a cobia lárvák érzékelési funkcióira gyakorolt hatásairól. A cobia (Rachycentron canandum) hatalmas trópusi hal, ami a nyílt tengeren szaporodik, növekedésével rendkívül mobillá válik, emellett a sporthorgászok egyik kedvence.

A tanulmányhoz a kutatók mikro-CT letapogatást használtak, megvizsgálva az alacsony pH értékű tengervízben felnőtt példányokat, melyeknél nagyobb és sűrűbb otolitokat (fülkő) találtak, mint a magasabb pH értékű tengervízben élő társaiknál. Az otolitok kalcium-karbonátból épülnek fel és a halak belső fülében helyezkednek el, amiket a halláshoz és az egyensúlyozáshoz használnak.

A pH változás egyes esetekben 58 százalékos növekedést eredményezett az otolit tömegében, olvasható a tanulmányban. Amikor az otolit működésének matematikai modelljét tesztelték, az eredmények hallásérzékenység emelkedést, valamint közel 50 százalékos hallótávolság növekedést mutattak.

"A megnövekedett hallásérzékenység javíthatja a hal hangok alapján történő navigációs képességét, a ragadozók elleni védelmét és a kommunikációt. Mindazonáltal növelheti az érzékenységet az általános háttérzajokkal szemben is, ami nehézséget okozhat a hasznos hangalapú információk észlelésében" - magyarázta Sean Bignami, a Miami Egyetem kutatója, a tanulmány szerzője, aki szerint bár még nem vonhatók le végleges ökológiai következtetések, meg van az esély, hogy a savasodásnak komoly hatásai vannak a halak fejlődésére, különösen a lárva szakaszban.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások