A nyomtatóipar is mobilra költözik

A nyomtatóipar is mobilra költözik

2013. április 30. 19:19, Kedd
A Xerox szerint a romló piaci viszonyok ellenére nem kell temetni a magyar dokumentumkezelési szektort.

A cég közleménye szerint a darabszámok csökkenése, a használt gépek felülreprezentáltsága az új beszerzések ellenében, illetve a nem eredeti kellékanyagok iránti fokozódó kereslet valós problémákat jelentenek, ugyanakkor új fejlődési irányok is mutatkoznak. A vállalatok egyre inkább a mobil eszközökre és a felhőalapú megoldásokra alapozzák üzleti folyamataikat, ezért a vállalat dokumentumkezelési megoldásai is ezt a trendet követik. A Xerox Magyarország olyan, hozzáadott értéket képviselő informatikai, és elsősorban mobil eszközökre fókuszáló fejlesztésekbe invesztál, amelyek már rövidtávon is segítik a vállalkozásokat irodatechnikai költségeik optimalizálásában.

Az idei első negyedévben sem fordultak meg gyökeresen az előző évi negatív trendek a hazai dokumentumkezelési piacon. Továbbra is gyengülő eladási ráták és csökkenő bevételek jellemzik az iparágat. Az ok elsősorban abban keresendő, hogy hazánk egyike azon országoknak a régióban, ahol a cégek a lehető legkevesebbet fordítják az IT-beruházásokra. A visszaeső fejlesztési kedv velejárója, hogy a berendezésekre egyre alacsonyabb áron lehet csak vevőt találni.

Az eladott A4-es fekete-fehér nyomtatók darabszáma negyvenöt százalékkal esett vissza 2012-ben az azt megelőző évhez képest. A kedvezőbb üzemeltetésű, A3 formátumú multifunkciós berendezések is alacsonyabb forgalmat generáltak, de az A4 eszközök iránti kereslet még inkább csökkent. Öröm az ürömben, hogy 2013 első negyedévét a tavalyinál kisebb arányú gyengülés jellemzi a teljes szektort tekintve. A múlt év azonos időszakához mérve idehaza 2,9 százalékos a csökkenés, ami jóval kedvezőbb a régióban mutatkozó 10 százalékos visszaesésnél.

A forgalom csökkenése részben okolható általában véve az egész gazdaságot sújtó recesszióval, másrészt a pályázatok elmaradásával, és a meglévő, illetve előkészítés alatt álló projektek finanszírozási nehézségeivel. Ugyancsak a jövedelmezőség látja kárát annak, hogy a vállalatok inkább nem eredeti kellékanyagokat használnak a megvásárolt berendezésekhez. Ennek oka elsősorban az árban keresendő. Azonban a kiadott közlemény szerint az olcsóbb, nem eredeti tonerekkel csak rövidtávon nyernek a cégek. A tapasztalatok szerint ezek használatával ugyanis jelentősen nőhet a gépek meghibásodási kockázata, és ezzel párhuzamosan a szervizeléssel összefüggő kiadásokra is többet kell költeni a tervezettnél. Ellenben az adott berendezéstípusokra kalibrált, és gyártói garanciával ellátott kellékanyagoknál hasonló problémákkal nem kell szembesülniük a felhasználóknak.

Bizakodásra ad okot az, hogy az IDC legfrissebb 2013-2020 közti időszakra kiadott prognózisában a kutatók azt jósolják, hogy az informatikában a 3. platformú, azaz a mobil és a felhőalapú technológiák töretlenül fejlődnek, és az ezekhez kapcsolódó üzleti lehetőségek folyamatosan bővülnek az elkövetkező esztendőkben. A felhasználóknak ugyanis egyre inkább olyan megoldásokra van szükségük, amelyek révén bárhonnan, bármikor elvégezhetik a feladataikat függetlenül attól, hogy a "felhőben", otthonról, útközben vagy éppen az irodában dolgoznak mobil eszközeik segítségével. Ennek megfelelően a nyílt forrású szoftverek és platformok döntő szerephez jutnak, amelynek révén a dokumentumokkal kapcsolatos digitális munkafolyamatok kerülnek előtérbe, és a menedzselt nyomtatási szolgáltatások térnyerése határozza meg a jövőben a dokumentumkezelési piacot.

A Xerox multifunkciós (MFP) nyomtatóihoz fejlesztett ConnectKey operációs rendszer és szoftvermegoldás-készlet a mobil- és a felhőalapú technológiákat igénybevevő felhasználók munkáját egyszerűsíti és teszi gördülékenyebbé, rugalmasabbá. "Az MFP-központú ConnectKey-vel a felhasználók többek között szkennelhetnek vagy adatokat tölthetnek fel felhőszolgáltatásokba, bizalmas anyagokat oszthatnak meg munkatársaikkal és pillanatok alatt, a legnagyobb biztonságban nyomtathatnak mobileszközeikről." - mondta el Udvardi Gábor, a Xerox Magyarország marketingvezetője. A társaság minden ConnectKey kompatibilis MFP-jét felvértezi a McAfee ügynökével, azaz a berendezések képesek önmagukat megvédeni az esetleges külső fenyegetésekkel szemben. A Xerox az eszközök közötti adatfolyamok biztonságáról is gondoskodott, méghozzá a Cisco TrustSec hálózati hitelesítést biztosító megoldásának integrálásával.

A ConnectKey architektúra nyílt Application Programming Interface (API) interfésszel rendelkezik, amely lehetőséget ad az értékesítési partnereknek, rendszerintegrátoroknak és viszonteladóknak alkalmazások fejlesztésére és azok beágyazására az MFP készülékekbe. A ConnectKey MFP - a szerverekhez hasonlóan - a hálózat központi egységeként telepíthető. A hibaelhárítás és a betanítás feladata közvetlenül a rendszergazdákhoz rendelhető, de a munkatársak igénybe vehetik önállóan is a beépített kijelzőn elérhető, online támogatásra és videókra épülő súgórendszert is. Nyomtatás bárhonnan.

A munkatársak minden e-mail-képes mobileszközről nyomtathatnak külső alkalmazások telepítése nélkül, az iOS, az Android, a Windows és a Blackberry rendszerek beépített eszközeinek segítségével. A Share-to-Cloud eszközzel a dokumentumok egy gombnyomással megoszthatóak olyan felhőszolgáltatásokban, mint a SharePoint Online, Google Drive, DropBox, DocuShare, Evernote, PaperPort Anywhere vagy a Salesforce.com. Az irodai dolgozók böngészhetnek vagy dokumentumokat tárolhatnak a SharePointon és a hálózati mappákban vagy közvetlenül megoszthatnak anyagokat a SharePoint My Site oldalukon. A felhasználók a munkafolyamataikat gyorsítandó, a Xerox App Studio segítségével testre szabhatják a már lefejlesztett alkalmazásokat vagy teljesen újakat is írhatnak.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások