2014. július 29. 13:33, Kedd
Egy brit startup teljesen új alapokra helyezné a világhálót, vírusok és hackerek nélküli, önmagát finanszírozó hálózatot képzeltek el.
A
MaidSafe nevű vállalat úgy
véli, hogy egy új alapokra szervezett számítógépes hálózattal teljesen meg lehetne oldani a legtöbb jelenlegi problémát. Nem lennének vírusok, hackelés, ellenőrzések és az adatok valóban biztonságban lehetnének, ráadásul nem lenne szükség szerverekre és adatközpontokra sem. A társaság álláspontja alapján azért is változtatni kellene, mert jelenleg nincsenek a tartalmakhoz valódi üzleti modellek.
A MaidSafe szerint napjainkban a világháló szervereken és adatközpontokon alapul, amiket a nagy multicégek ellenőriznek. A felhasználók és a cégek gyakorlatilag nem sokat tehetnek a kártevők vagy az ellenőrzési céllal a számítógépekre becsempészett programok ellen. A vállalat már 2006 óta dolgozik a fájlcserélés elvén, önállóan működő új interneten, aminek bétatesztje ez év végén kezdődhet.
A dolog lényege, hogy mindenki, aki csatlakozik, elérhetővé teszi mások számára a tárolókapacitása egy részét és cserébe digitális pénzt (SafeCoin) kap. Egy SafeCoin átszámítva 2-3 amerikai centet ér. Mindez azt eredményezné, hogy a világháló ellenőrzése a felhasználók kezébe kerülne. Minél többen keresnek fel egy honlapot, annál több SafeCoint kap annak az üzemeltetője, így kiválthatók lennének a reklámok és a portálok, illetve az alkalmazások automatikusan generálnának bevételt. Az új hálózat képes lenne önmagát meggyógyítani és vírusok sem férhetnének hozzá. Minden adatot automatikusan titkosítanának és feldarabolnának, majd különböző helyeken tárolnának el, ez megakadályozná a hackelést és a kémkedést.
A MaidSafe-hálózat 100 százalékig magántulajdonban lenne és még az üzemeltetők sem tudnák, hogy kik használják az infrastruktúrát. A hosszútávú cél a jelenlegi internet kiváltása, de kérdés, hogy az ambíciózus elképzelésből mit sikerül megvalósítani.