Senki sem kötelezhető az előre telepített szoft­ve­rek megvásárlására

Senki sem kötelezhető az előre telepített szoft­ve­rek megvásárlására

2014. november 1. 07:04, Szombat
Egy olasz férfi sikeresen vette fel a harcot a számítógépére előzetesen feltelepített programokkal szemben.

Amikor a felhasználók komplett konfigurációkat vagy notebookokat vásárolnak, akkor gyakran találkoznak azzal, hogy a készüléken nem csupán operációs rendszer van, hanem a gyártók által feltelepített számos felesleges alkalmazás is. Ez ellen tiltakozott egy olasz felhasználó. Az zavarta Marco Pieracciolit, hogy az általa megvásárolt számítógép tartalmazta a Windows operációs rendszer OEM-verzióját is, ő azonban egyáltalán nem tartott igényt a szoftverre. Miután nem tudta elérni, hogy visszaadják neki a program árát, 2005-ben bírósághoz fordult. A per éveken át tartott és végül az olasz legfelsőbb bíróságon Pieraccioli győzelmével ért véget.

A testület álláspontja alapján a vásárlónak joga van arra, hogy visszaadja a birtokába került licencet és visszakérhesse az árát, vagyis senkire sem erőltethető rá egyetlen termék használata sem. Ezek a "kényszerlicencek" súlyosan sértik a különböző vállalatok közötti piaci verseny szabadságát.

Az olasz legfelsőbb bíróság egy példával szemléltette a jelenlegi helyzetet: olyan ez, mintha valaki vásárol egy autót, ami kizárólag bizonyos alkatrészekből áll és csak azok megléte esetén működik zökkenőmentesen. A felhasználóknak joguk van arra, hogy megvegyék az általuk kinézett számítógépet és utána szabadon eldönthessék, hogy milyen szoftvert telepítenek fel rá. Fontos, hogy mindezt anélkül tehessék meg, hogy ki kellene előre fizetniük a Windows operációs rendszer licencdíját.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások