2015. június 28. 12:10, Vasárnap
Kiadó: Warner Bros
Fejlesztő: Traveller's Tales
Honlap
Rendszerkövetelmények:
Minimum: Intel Core 2 Duo E4300 1,8 GHz-es vagy AMD Athlon 64 X2 Dual Core 3800+ processzor, Nvidia GeForce 7600 GS vagy ATI Radeon X1950 Pro grafikus kártya, 2 GB RAM, 15 GB szabad hely a merevlemezen
Ajánlott: Intel Core i5-750 2,6 GHz-es vagy AMD Phenom II X4 970 processzor, Nvidia GeForce GTX 480 vagy ATI Radeon HD 5850 grafikus kártya, 4 GB RAM, 15 GB szabad hely a merevlemezen
Hasonló játékok: Lego Batman 2: DC Super Heroes, Lego Marvel Super Heroes
Kategória: akció-kaland
Miután az idei esztendőben szinte minden a Csillagok Háborújáról, valamint a Jurassic Park visszatéréséről szól, nem meglepő, hogy a Traveller’s Tales legújabb Lego-játéka is a dinoszauruszos sorozatot állította a középpontba. Méghozzá nem is rosszul! Lego Jurassic World játéktesztünk következik!
A Traveller’s Tales csapatáról már mindenki tudja, hogy évekkel ezelőtt megálmodtak egy jól működő, kicsik és nagyok számára egyaránt élvezhető sorozatot, amelynek alapjait immáron évente több alkalommal is felhasználják ahhoz, hogy újabb és újabb képregényes vagy filmes franchise-okat figurázhassanak ki vele. A britek tehát idestova egy teljes évtizede nem csinálnak mást, mint hogy újra és újra eladják nekünk ugyanazt a játékot, csak éppen más köntösbe bújtatva, bizonyos időközönként egy kicsit megszépítve, vagy kiegészítve az alapokat.
Arra azért természetesen gondosan ügyelnek, hogy minden esztendőben az éppen aktuális legnagyobb sikercímeket állítsák a középpontba, így kaphattunk tavaly egy hobbitos, tavalyelőtt pedig egy, a Marvel szuperhőseire koncentráló mellékszálat, amit idén a Bosszúállókkal folytatnak majd, de még előbb a legendás Jurassic Park visszatéréséből is szeretnének kisajtolni néhány ropogós zöld hasút. Ennek megfelelően elkészülhetett a Lego Jurassic World, ami mindaddig fanyalgásra és érdektelenségre késztetheti még a legnagyobb rajongókat is, amíg a gyakorlatban meg nem tapasztalják, hogy a stúdió milyen szerethető formában és milyen bájjal kiegészítve varázsolta képernyőinkre a jól ismert jeleneteket.
A játék ugyanis a Traveller’s Talestől megszokott minőségben, a csak rájuk jellemző sajátos humorral kiegészülve dolgozta fel a klasszikus trilógia mellett a nemrégiben bemutatott legújabb mozifilmet is, egyszóval tehát négy különálló történetet élhetünk át egy nagy egészként, ha úgy döntünk, hogy elveszünk a Lego Jurassic World világában. A történetre éppen ezért felesleges szót fecsérelni, ellenben azt fontos kiemelni, hogy nem pont ugyanazt kapjuk majd a játékban, mint amit egykoron a mozivásznon is láthattunk, a készítők ugyanis inkább az emlékezetesebb pillanatokra koncentráltak, a mindenki által ismert meghatározó jelenetekre, amelyeket a tőlük megszokott paródiával láthatunk viszont a képernyőn.
Megdöbbentő, hogy bár nagyon sokszor láttuk már, mégis őszintén tudunk nevetni a kis Lego-figurák szerencsétlenkedésein, vagy a teljesen kiszámítható poénokon, amelyek újraírják és kiszínezik már-már megszürkült emlékeinket, legyen szó akár a Jurassic Park első felfedezéséről, vagy a T. rex első felbukkanásáról. A kampány két részre lett osztva, a nosztalgikus élmények tehát határozottan a klasszikus trilógiát feldolgozó részben várnak ránk, ám érdemes kiemelni, hogy sokkal alaposabb történetmesélést, illetve humorosabb, izgalmasabb megközelítést kapunk az idei mozifilmre koncentráló részben.
A Lego Jurassic World nem csak az élmény, hanem a tartalom terén úgyszintén brillírozik, hiszen száznál is több játszható karaktert vonultat fel a pályákon, akik között a filmek legismertebb és legemlékezetesebb szereplőit is megtaláljuk Dr. Alan Granttól kezdve, Ian Malcolmig bezárólag. Akárcsak a játéksorozat korábbi részeiben, a fejlesztők ezúttal is gondoskodtak arról, hogy minden ember más és más képességekkel rendelkezzen, amivel garantált, hogy egyetlen pályát sem tudunk végigvinni ugyanazzal a karakterrel, mert bizonyos fejtörők teljesítéséhez szükséges lesz egy másik speciális képessége.
Mivel ezúttal nem szuperhősöket irányítunk, ezért egészen hétköznapi képességekről beszélhetünk, így míg valaki képes nagyobbat ugrani társainál, addig egy másik a lőfegyverek kezelésében van otthon, esetleg mérnöki képességeivel brillírozik. Ami garantált, hogy minden egyes megalkotott karakternek meglesz a maga feladata abban, hogy átélhessük a pályákat és leküzdhessük az egyes fejtörőket. A rajongók számára nagyszerű hír, hogy gyakran nem csak embereket, hanem dinoszauruszokat is irányíthatunk bizonyos rájuk szabott pályaszakaszokon, például rohangálhatunk agyafúrt Raptorokkal, de belebújhatunk egy Triceratops bőrébe is, aki szédületes erejével óriási pusztítást tud előidézni a pályákon.
A játékmenet tekintetében a Lego Jurassic World túl sok újdonságot természetesen nem vonultat fel, ám ez bizonyára egyáltalán nem meglepő annak fényében, hogy már évek óta a sorozat egyik tagjára sem volt jellemző a megújulás. Mivel azonban vannak olyan címek is a színtéren, amelyek ennél sokkal kevesebb újdonsággal adják el ugyanazt a rajongóknak minden évben - a sportjátékok 99 százaléka ilyen -, ezért a Traveller’s Tales alkotására nem haragudhatunk emiatt. Mindez különösen igaz azért is, mert nem csak egy teljesen új készletből épült fel az aktuális rész minden egyes pályája, hanem mert a készítők nagy gondot fordítottak a folyamatos szórakoztatásra, végső soron pedig arra, hogy a játékosok az első perctől az utolsóig élvezzék a kalandokat.
Noha az akciók ezúttal alaposan háttérbe szorultak - ez a filmet ismerők számára talán nem meglepő -, ellenben most minden eddiginél több logikai és ügyességi fejtörő vár ránk, ami sokkal könnyedebbé és kellemesebbé teszi a végeredményt, hiszen a még mindig felemás irányítás a korábbi, akciódúsabb epizódok esetében nagyon sokszor kiverte a biztosítékot. Ezúttal ilyesmire csak ritkán kerül sor, hiszen a különféle akadályok leküzdésekor bőven lesz időnk gondolkozni, célozni, illetve kihasználni karaktereink képességeit, miközben most is ripityára verhetjük a pályákon található összes berendezési tárgyat, valamint szabadon gyűjtögethetünk és építhetünk. Magyarul ugyanolyan élmény vár ránk, mint a korábbi Lego-játékokban, csak most a megközelítés és a tematika miatt egy kicsit nyugodtabb, inkább kalandosabb formában.
Grafika: Noha csúnyának még mindig nem mondhatnánk a Traveller’s Tales játékait, összességében azonban kiemelkedően szépnek sem, hiszen az előző generáció óta már csak finomított küllemmel jelennek meg az aktuális epizódok. Radikális változás tehát ezúttal sincs, és néhány évig vélhetően nem is lesz, de összességében erre még nincs is túl nagy szüksége a sorozatnak, hiszen korántsem zavarja a szemet, amit a Lego Jurassic Worldben látunk - noha azért természetesen többet is ki lehetne hozni belőle. Legalább a többéves konfigurációval rendelkezők is élvezhetik!
Kezelőfelület, irányíthatóság: Az irányítás tekintetében a korábbi részek esetében már megszokott - vagy inkább megtűrt - hiányosságokkal találkozhatunk ezúttal is, amelyek az akciók háttérbe szorítása miatt most kevésbé nyilvánvalóak és idegesítőek, ellenben még így is rendkívül sokszor tudnak bosszúságot okozni. Ilyen példának okáért, amikor a kameranézet még véletlenül sem előnyös pozícióból mutatja hőseinket, vagy amikor kiszögelléseken szeretnénk átugrani, de képtelenek vagyunk a megfelelő billentyűt kiválasztani az irányzáshoz, hiszen ilyen precíz mozdulatot csak egy kontroller joystickjével lehet kivitelezni.
Játszhatóság: A tartalom tekintetében a Lego Jurassic World szintén elődeinek nyomdokain jár, ami azt jelenti, hogy a kampányból akár 15-20 órát is kihozhatunk majd, és miután teljesítettük az egyes pályákat, azokra bármikor szabadon visszatérhetünk - a kooperatív módnak köszönhetően akár egy barátunk vagy családtagunk társaságában is.
Intelligencia, nehézség: A Traveller’s Tales rendkívüli módon ért ahhoz, hogy játékaik mindig kiegyensúlyozottak legyenek a nehézség tekintetében, ezáltal szinte folyamatosan kellemes mennyiségű és mértékű kihívást nyújtanak, miközben szórakoztatnak is. Mindez legújabb művükre szintén maximálisan igaz, és bár akadnak hullámvölgyek, a mesterséges intelligencia sem mindig teljesít hiánytalanul, de összességében azért kellemes emlékekkel fejezhetjük be a történetet. Dolgunkat egyedül a bugok nehezítik meg gyakran, amelyekből ezúttal valamiért meglepően sokat sikerült megtartaniuk a fejlesztőknek.
Hangok, zene: Noha a minőség nagy általánosságban megfelelő a játékban, ez azonban a szinkronokról nem minden esetben mondható el. Az rendben van, hogy a készítők sok hangot és dialógust a klasszikus filmekből emeltek át, de ez még nem mentség arra, hogy néha videokazettákat megszégyenítő hangminőségben szólaljanak meg bizonyos karakterek.
Összegzés: A Lego Jurassic World nem lett más, mint egy nagyon derekas rutinmunka, aminek minden paramétere pontosan illeszkedik a sorozat korábbi epizódjaihoz, és egyedül a tartalom tekintetében nyújt újdonságot, miközben minden idők egyik legnagyobb filmklasszia előtt rója le tiszteletét. Aki eddig is szerette a Lego-játékokat, az bizonyára most sem csalódik a végeredményben, pláne abban az esetben, ha megrögzötten rajong Spielberg alkotásáért, de aki a dinoszauruszokon kívül bármi újdonságra vágyna, az máshol keresgéljen.