2015. szeptember 7. 15:08, Hétfő
A kihalt faj példányai egykor az első valódi nagyragadozók lehettek.
A BMC Evolutionary Biology nevű, a saját anyagaikat közlő kutatók számára szabad hozzáférést biztosító online lapban jelent meg egy érdekes
tanulmány, amely egy új amerikai felfedezés alapján egészíti ki tudástárunkat. Az egykor élt méretes ragadozók egy további példányára bukkantak ugyanis, amely egy még idősebb kráterben maradt ránk.
Az Iowa államban felfedezett példány korát mintegy 467 millió évre teszik, ezzel igencsak korainak számít, hiszen az eurypteridák (tengeri skorpiók) a halakat megelőzve, a kambrium időszakban, nagyjából 510 millió évvel ezelőtt bukkantak fel, majd pedig mintegy 260 millió évvel később, a perm végi kihalásban tűntek el. Fajaik mérete nagyon is változatos volt, hiszen ez a néhány centimétertől egészen 2 méterig terjedt - a most megtalált Pentecopterus is ez utóbbiak közé tartozott, vagyis valószínűleg nem lett volna kellemes élmény egyazon időben ugyanazon vízben tartózkodni vele - még akkor sem, ha valójában nem skorpiókról van szó, hiszen korábban például a rákszabásúak közé sorolták őket.
A most megtalált lelet igazi érdekessége, hogy egy még régebbi, 470 millió évvel ezelőtt keletkezett kráterből került elő, amelyet néhány évvel ezelőtt fedeztek fel. Ez a terület akkor még sekély tengernek számított, a becsapódást követően pedig később finom üledék lepte be, így maradhattak meg a különböző fosszíliák, mint például a most megtalált példány, aminek előkerítéséhez az Iowa folyó egy részét is el kellett keríteni, vagyis nem éppen könnyű munkáról volt szó.
A tanulmány fő szerzője elmondta, hogy ezek az állatok az első igazi nagyragadozók lehettek, bár esetükben a farok pusztán navigációs segédeszköz volt, elsődleges fegyverüknek az ollóban végződő, fogásra is alkalmas mellső lábak számítottak.