Elsősorban a Facebooké az internet?

Elsősorban a Facebooké az internet?

2015. október 14. 08:48, Szerda
A The Pirate Bay alapítója úgy véli, hogy a globális IT-cégek ellen sokkal keményebben kellene fellépni.

"Elsősorban a Facebooké az internet, amennyiben pedig országokról beszélünk, akkor az Amerikai Egyesült Államoké. Onnan származnak ugyanis azok a vállalatok, amelyek meghatározóak a világhálón. Az USA akár a hazafiasságra hivatkozó, akár más törvény segítségével eldöntheti, hogy mi történjen és az amerikai kereskedelmi minisztériumnak komoly befolyása van az internetdoménekkel foglalkozó ICANN nevű szervezetre. Mindez azt jelenti a felhasználók számára, hogy az Amerikai Egyesült Államok szabályainak kell engedelmeskedniük, s e szabályok mögött olyan morális és etikai dolgok vannak, amelyeket nem osztanak mindenütt." - jelentette ki Peter Sunde, a The Pirate Bay és a Flattr létrehozója.

"Ebben az egész kérdésben azonban nem önmagában az USA jelenti a problémát, hanem az, hogy egyetlen ország tölt be meghatározó szerepet. Az internet technikája decentralizált, de az, ahogyan használjuk, már nagyon is központosított. Ennek oka abban rejlik, hogy kényelmesek vagyunk és bízunk a cégekben. Ezért olyan ez, mint amikor ásunk egy egyre mélyebb gödröt, ugyanakkor nem viszünk magunkkal létrát, amely segíthetne később kimászni a gödörből." A 37 éves IT-szakértő kifejtette, hogy az országoknak kellene rendelkezniük az IT-infrastruktúrákkal, napjaink viszonyaira viszont az jellemző, hogy a sok vállalkozás szempontjából a Facebook fontosabb az utaknál is.

"Az Európai Unió Bíróságának döntése a társadalom szempontjából mindenképpen jó, de ez csak az ezer csatából egyetlen megnyert ütközet. Attól félek, hogy az emberek csak ezt a győzelmet fogják látni, de közben elfelejtik majd a vereségeket. Megnyertük az ACTA és a SOPA egyezmények elleni harcot, de ezek más néven (TPP, TTIP stb.) folyamatosan visszaköszönnek. Egészen addig zajlanak a próbálkozások, amíg az egyik erőfeszítést siker nem koronázza. A szerzői és más jogok, például a szabadalmak esetében még sokkal rosszabb a helyzet, ott ugyanis naponta elveszítjük az adataink feletti hatalmat, s mindannyian segítünk az Apple, a Facebook és a Google infrastruktúrájának a felépítésében. Azt hiszem, ez ellen nem lehet tenni, mert az emberek akarják e konszernek termékeit."

"Az egyetlen megoldás az lehet, hogy a kormányok felszabdalják ezeket a társaságokat, s eldöntik, hogy azok mit tehetnek és mit nem. Azt kellene mondani, hogy ha az adott vállalat nem tartja be az egyes országok törvényeit és morális előírásait, akkor mehet, amerre lát. Ennek lehetne egy olyan következménye, hogy az adott állam polgárai nem használhatnák az érintett cég szolgáltatását, de ha az Európai Unió a félmilliárd lakosával gyakorolna így nyomást, akkor a konszerneknek változtatniuk kellene." - véli Peter Sunde.

A lényeg azonban nem is ez lenne, hanem az, hogy az emberek végre gondolkodni kezdjenek a morálról és arról, hogy miért úgy működnek a dolgok, ahogy. A mai cégek elbújhatnak a jog mögött, mert az nem fejlődik kellő gyorsan a technológiák alkalmazása tekintetében, ezért fontos, hogy ne a jogról, hanem a morálról beszéljünk. Peter Sunde februárban arról beszélt, hogy rég elveszítettük a digitális szabadságért folytatott harcot és a mai világháló csupán egy központilag irányított látszatdemokrácia.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások