2016. április 6. 09:25, Szerda
Csak az alkalmazást használó felek láthatják az elküldött üzeneteket -
jelentette be a Facebook tulajdonában lévő WhatsApp.
A WhatsApp üzenetküldésében a végpont-végpont közötti titkosítás azt jelenti, hogy a felhasználók egymásnak küldött üzeneteit nem tudja lehallgatni vagy megnézni harmadik fél. "Senki sem láthat bele az üzenetekbe. Sem a kiberbűnözők. Sem a hackerek. Sem az elnyomó rezsimek. Még mi sem" - hangsúlyozta az üzenetküldő szolgáltató. Habár a WhatsAppon eddig is titkosítva voltak a szöveges üzenetek, ezentúl a telefonhívásokra, fényképekre és videofelvételekre is vonatkozik az intézkedés.
A lépéssel az üzenetküldő alkalmazást üzemeltető cég "eldobta magától a kulcsot", megfosztva saját magát attól, hogy esetleg fel tudja törni a felhasználók adatforgalmát. Ez persze nem azt jelenti, hogy amennyiben a hatóságoknak egy nyomozás keretein belül hozzá kell férniük egy gyanúsított adataihoz, ezentúl nem tudják megtenni. Az adatok a telefonon megmaradnak, csak az alkalmazás szolgáltatója nem lesz birtokosa az üzenetküldőn megosztott információknak. Így a WhatsAppon nem lehet majd számon kérni olyan információt, amellyel nem rendelkezik - utalt erre korábban az üzenetküldő szolgáltató egy szóvivője.
A WhatsApp döntését az Apple informatikai cég és az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) közötti pereskedésig fajuló, a céges adatvédelem és a hatóságok hatáskörének kérdését felvető vita után hozta meg. Egy február közepén hozott bírósági döntés utasította az Apple-t, hogy egy különleges alkalmazással segítse hozzá a nyomozókat a tavalyi San Bernardinóban történt terrortámadás egyik elkövetőjének, Rizwan Farooknak a mobiltelefonján rejlő adatok eléréséhez.
Az Apple február végén a döntés visszavonását kérte a bíróságtól, azzal érvelve, hogy mivel a kormányzat olyan szoftver kifejlesztését kérte, amelyet később más mobiltelefonoknál is alkalmazhatnak, a lépés jogi precedenst teremtene, mert veszélybe sodorná több száz millió iPhone-felhasználó adatainak biztonságát. Március végén azonban az FBI-nak az informatikai óriáscég segítsége nélkül sikerült feltörnie a lövöldöző telefonját. A szövetségi igazságügyi minisztérium bejelentése szerint sikerült hozzáférni a telefonon tárolt adatokhoz, ezért a minisztérium visszavonta azt a keresetét, amelyben azt kérte, a bíróság kötelezze az Apple illetékeseit az együttműködésre.