2018. április 19. 08:57, Csütörtök
Elindult az amerikai támadás a kínai gyártók ellen, ez mindkét félnek fájdalmas lesz.
Az elmúlt hetekben már írtunk arról, hogy az amerikai és a kanadai hatóságok is egyre inkább gyanakodva figyelik a különböző kínai telefongyártók tevékenységét, bár ezek közül eddig igazán csak a ZTE tudott megkapaszkodni a tengerentúlon. Most megindult a támadás, az első körben a fenti cégnek történő beszállítást tiltották meg, bár ennek az ügynek vannak előzményei.
A
döntés értelmében az amerikai beszállítók 7 teljes éven keresztül nem adhatják el termékeiket a ZTE-nek, ami azért jelent súlyos csapást ez utóbbira nézve, mert a kínai cég termékeinek (alkatrészeinek) mintegy 25-30 százaléka éppen ezen amerikai beszállítóktól származik. Tengerentúli partnereik többek között az okostelefonokhoz és a kommunikációs eszközökhöz szánt komponenseket szállították eddig, most azonban kénytelenek lesznek leállni, amire a kínai kormány rögtön reagált, tovább élezve az utóbbi napokban némileg enyhülni látszó helyzetet. Ezen túl az amerikai távközlési cégeket szabályozó hatóság kizárná a kormányzati programokból azokat a vállalatokat, amelyek biztonsági kockázatot jelentenek a helyi hálózatokra, ami már a ZTE mellett a Huaweit is érinteni fogja.
A ZTE, amelynek legújabb fejlesztése állítólag már
két bevágással készül, az amerikai vád szerint törvénytelen módon értékesítette különböző termékeit Iránban, ahol elméletileg erre nem lett volna lehetőségük (engedélyük). Alapvetően azzal van baj, hogy így egy olyan országba jutott amerikai csúcstechnológia, amely nem éppen barátságos a Nyugattal szemben. A cég tudta mit csinál, csak a vezetők nem foglalkoztak a következményekkel, bizonyítja ezt azt is, hogy - közvetítéssel - Észak-Koreába is került több millió dollár értékben ZTE telefon.
A gyártó kínai és hongkongi piacon forgó részvényeinek kereskedését szinte azonnal leállították, a vezetés pedig most mérlegeli az amerikai döntést és a potenciális válaszok közül igyekszik megtalálni az ideális opciót. A tiltás valószínűleg a Google Play platformra is kiterjed, bár ez utóbbi elméletileg ingyenes, a Google viszont egyelőre nem kommentálta a kialakult helyzetet.
A vállalat hazájában a második, az USA-ban a negyedik legnépszerűbb gyártónak számít, tavaly ők már 890 millió dolláros büntetést fizettek a tengerentúlon, mivel azonban nem szabadultak meg az összes, az ügyben érintett és bűnösnek kikiáltott munkatársuktól, az amerikai fél most ezzel a döntéssel reagált.